loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

GAZİANTEP’E GAZİLİK UNVANI VERİLİŞİNİN 100. YILDÖNÜMÜ

GAZİANTEP’E GAZİLİK UNVANI VERİLİŞİNİN 100. YILDÖNÜMÜ

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, Gazi'lik unvanının 100. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’e “Gazi” unvanı verilişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Aziz vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunda destansı bir mücadele vererek Antep’i Gaziantep yapan şanlı ecdadımızı rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Gaziantep’e “Gazi” unvanı verilişinin üzerinden 1 asır geçtiğini belirten Adnan Ünverdi, mesajında şunları kaydetti:

 “Atalarımız vatan uğruna, bayrak uğruna gazi oldu, şehit oldu ama düşmana geçit vermedi. 11 ay boyunca kadın erkek, genç yaşlı hem yoklukla hem düşmana karşı hiçbir yerden destek almadan mücadele etti. Antep savunmasında 6317 vatan evladı şehit olurken,sadece Antep için değil tüm Anadolu'nun kurtuluşu için büyük bir destan yazıldı.Bu eşi ve benzeri olmayan mücadelenin sonucunda Antep’e ‘Gazi’lik unvanı verilmiş,dünyada ‘Gazi’ unvanına sahip ilk ve tek şehir Gaziantep olmuştur.

Antep savunmasındaki şanlı direniş, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, ‘Bu tek Türk şehri hiçbir yerden maddi yardım görmeksizin kendi kahramanlığıyla kendini kurtardı ve Gazi unvanını hakkıyla, layıkıyla kazandı’ sözleri ile onore edilmiştir.

Cesaret, fedakarlık ve kahramanlık timsali bir neslin evlatları olarak, bundan sonra da atalarımızdan aldığımız güçle canımızdan aziz bildiğimiz vatanımız,bayrağımızve milletimiz için daha çok çalışacak, aynı ruh ve inançla manevi miraslarına sahip çıkacağız.

Binlerce yıllık tarihi, kültürü, sanayisi, ticareti ve zenginlikleriyle Gazi şehrimizi her alanda daha da yukarıya taşıyacak, birlik ve beraberlik içerisinde örnek şehir olmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla, 100. yılı olması dolayısıyla anlamı çok daha özel olan,Gaziantep’e ‘Gazi’lik unvanı verilişinin yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Antep’i Gaziantep yapan tüm geçmişlerimizi, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.”