loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

BAŞKAN ÜNVERDİ'NİN ENERJİ ZAMLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

BAŞKAN ÜNVERDİ'NİN ENERJİ ZAMLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, elektrik ve doğalgaz zamlarına ilişkin yaptığı açıklamada "Enerjide büyük oranlı zamlar üretim ve rekabet gücümüzü kırıyor" dedi.

Başkan Ünverdi, elektrik ve doğalgaza gelen büyük oranlı zamların üretim ve ihracatı olumsuz etkileyeceğini belirterek bu zamların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm dünyada enerji arzında yaşanan zorlukların farkında olduklarını, ancak aynı anda ve yüzde 50 oranında hem sanayi elektriğe hem de doğalgaza yapılan zammın üretici üzerindeki yükü bir anda yarı yarıya artırdığını belirten Ünverdi, “Hammadde ve navlun fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki yüksek artışlara enerji fiyatlarında tek seferde yapılan bu zamlar üretimde sürdürülebilirliği ve ihracatta rekabet gücümüzü kıracaktır. Tüm zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışan sanayicilerimizin yükünü daha da ağırlaştıracağı gibi enflasyona olumsuz yansımaları da olacaktır” dedi.

Sanayicinin bu koşullarda fiyatlandırma yapması güç olmakla birlikte üretimlerine yüzde 50’lik zammı yansıtması halinde dış pazardaki payının düşeceğinin altını çizen Ünverdi, “Ülke olarak dünyadaki gelişmeler de göz önüne alındığında her zamankinden daha çok üretime, yatırıma ve istihdama ihtiyacımız olduğu bir dönemde rekabet gücümüzü zorlayan, üretim ve tedarikte sıkıntılara neden olan bu zamların gözden geçirilmesini talep ediyoruz.  Aksi takdirde kış ayları hepimiz için çok daha zor geçek” diye konuştu.