loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

Cibuti Özel Ekonomik Bölgesi Toplantısı Hk.

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından gönderilen ilgi yazıda, son dönemde Türkiye ve Cibuti arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler hızla gelişmekte olduğu, bu kapsamda Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmalar 2014 yılında başlatıldığı ve ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokolun 2015 yılında imzalandığı, Cibuti Cumhurbaşkanının 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın konuya ilişkin çalışmalara TOBB’un da iştirak etmesi yönündeki talimat verildiği, bu itibarla, Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) yetkililerinden müteşekkil bir heyetin, 24-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti'ye bir ziyaret gerçekleştirdiği ve ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporu hazırlandığı belirtilmektedir.

16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi Sayın Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Güven SAK, Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde projenin Türk iş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesinin kararlaştırıldığı, bu çerçevede, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3. Kat Toplantı Salonu, saat 14.00'da) Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve Cibuti Özel Ekonomi Bölgesi'ne ilgi duyan ve yatırım yapmak isteyen firmalarının katılımıyla bir toplantının düzenleneceği bildirilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmaların TOBB’a (Anara Daylan, anara.daylan@tobb.org.tr) bilgi vermesi gerektiği belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.