loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

Asya Kalkınma Bankası İş Fırsatları Semineri (Webinar) Hk.

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) odamıza ulaşan bir yazıda, Asya Kalkınma Bankasının (Asian Development Bank/ADB) dünyanın en önemli bölgesel kalkınma bankaları arasında yer aldığı belirtilmektedir. 1966 yılında kurulmuş olan ADB’ye şu anda, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 68 ülkenin üye olduğu, bu ülkelerin 49’unun Asya-Pasifik bölgesinde bulunduğu ifade edilmektedir. Merkezi Filipinler’in başkenti Manila’da olan bankanın aynı zamanda 31 ülkede ofisi bulunduğu belirtilmektedir.

Yazıda devamla, Türkiye'nin Türk özel sektörüne yeni pazar olanakları açılması ve Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetlerinin kalkınmasına destek olunması amacıyla, Asya Kalkınma Bankası’na 1991 yılında “donör ülke” statüsü ile üye olduğu bildirilmektedir. Asya’nın kalkınmakta olan ülkelerinde Asya Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen projelerde 1997 yılından bu yana özellikle inşaat alanında faaliyet gösteren Türk firmaları Bankanın projelerine malzeme, ürün, hizmet ve danışmanlık sağlayabilmekte ve bu kapsamda Asya Kalkınma Bankası’nın ihalelerine teklif verebilmektedir.

17 Eylül 2020 tarihinde TOBB ve Asya Kalkınma Bankası işbirliğinde 1. Asya Kalkınma Bankası İş Fırsatları Semineri düzenlenmiş olup, bankanın yapısı, faaliyetleri ve enerji ile ulaştırma altyapı sektöründe finanse edilen projeler ele alınmıştı.

Bu defa, 20 Ekim 2021 Çarşamba günü 10:00-11:45 saatleri arasında çevrimiçi olarak 2. Asya Kalkınma Bankası İş Fırsatları Seminerinin düzenlenmesi planlanmaktadır. 

Türkçe-İngilizce simultane tercüme hizmeti sağlanacak olan Seminerde, Asya Kalkınma Bankası temsilcileri tarafından katılımcılara yenilebilir enerji ve uygun fiyatlı konut proje imkânları ile Bankanın iş yapma ve tedarik süreçleri hakkında bilgi verilecektir. Seminere katılacak firmalar, Asya Kalkınma Bankası uzmanlarına soru sormaları imkân bulacaktır.

Taslak programı ekte sunulan söz konusu Seminere katılmak isteyen firmalarımızın kayıtlarını (İngilizce olarak) https://tobb-org.zoom.us/webinar/register/WN_39JdMCAPRe2BsKbBUPceHw adresinden en geç 15 Ekim 2021 Pazartesi günü mesai bitimine kadar tamamlamaları gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.


EK: Toplantı Programı (1 Sayfa)

Ekli Dosyalar