EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

TURİZM

TURİZM

 

Gaziantep'e 60 km. uzaklıktaki, Nizip sınırları içerisinde bulunan, tarihte kendi adına para bastıran Zeugma (Belkıs) şehri harabeleri günübirlik gezilebilir. Fırat kenarında yeşillikler arasında piknik yapma imkanı mevcuttur.
 
   
   
Fırat nehrinin kıyısında bulunan Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine, nesilleri tükenmekte olan ve çoğalmak için koruma altına alınan kelaynak kuşlarını görmek için gidilebilir. Efsaneye göre Nuh'un gemisi Ağrı dağına oturunca, üç çift kuş salıvermiştir. Bu kuşlardan bir çifti de Kelaynak kuşlarıdır. Ayrıca Fırat kenarında piknik yapmak, yüzmek ve Birecik'te bulunan restaurantlarda yemek yemek, yüzmek ve dinlenmek için tura çıkılabilir. Birecik'in Gaziantep'e uzaklığı 67 km.dir.
 
   
   
İl merkezinin kuzeyinde ve 4 km. uzaklıkta bulunan Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait Dülükbaba Orman İçi Dinlenme Yeri, doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapmaya elverişli, günübirlik gidilip dinlenilebilen bir yerdir.
 
   
   
Dünyanın en büyük, sulama ve elektrik üretimine yönelik projelerinden biri olan GAP'a; gezme, görme, teknik bilgi alma ve dinlenme amaçlı tura günübirlik veya konaklamalı olarak çıkılabilir.
 
   
   
Eşsiz bir güzelliği olan Harbiye, çağlayanlar bölgesi olup, piknik yapılabilen, yeme-içme tesisleri olan ve yemekleri ile ünlü şirin bir yerdir. St.Pierre Kilisesi, Habib-i Neccar dağı üzerinde doğal bir mağaradır. Hıristiyanlar "Hıristiyan"ismini ilk defa burada almışlardır, ayrıca burası Hıristiyanlar tarafından Hac yeri ilan edilmiştir. Hatay Arkeoloji Müzesi, mozaik üzerine dünyanın ikinci büyük müzesidir. Hatay'a 1-2 günlük tura gidilebilir.
 
   
   
İklimin verdiği özellikten dolayı her mevsim yeşillikler içinde bulunan Hızır yaylası, İslahiye ilçesi Altınüzüm beldesinin 20 km. batısında, Amanos dağlarının tepesinde bulunmaktadır. Rengarenk kır çiçekleri, ilkbahar dağ laleleri, büyüleyici güzellikte manzaraları yanında, buz gibi suları, pırıl pırıl güneşi ve bol oksijenli tertemiz havası ile insanların doğayla başbaşa gürültüsüz, kuş sesleri ve su çağıltıları arasında doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapabilecekleri ideal bir yerdir.
 
   
   
Gaziantep'in Yavuzeli ilçesinin Kasaba köyünde bulunan ve Fırat nehri ile Merziman çayının birleştiği yerde görkemli duruşu ile insanları büyüleyen Rumkale'yi gezmek, Fırat ve Merziman çayı kıyısında doğayla içiçe su çağıltıları arasında dinlenmek, piknik yapmak için günübirlik tura gidilebilir.
 
   
   
Güneydoğu Torosların uzantısı olan Sof dağlarının üzerinde bulunan Sofdağı Yaylası, Gaziantep'e 32 km. uzaklıktadır. Yaylada hava çok temiz olup, Sofdağı'ndan şehre uzaktan ve tepeden bakmanın zevki bambaşkadır. Yaylada buz gibi tatlı su kaynakları ve pınarlar bulunmaktadır. İnsanların doğayla başbaşa, gürültüsüz, kuş sesleri ve su çağıltıları arasında doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapabileceği ideal bir yerdir. Sofdağı yaylasına günübirlik veya hafta sonu tura gidilebilir.
 
   
   
Şanlıurfa turu dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Hz. Eyüp ve Hz. İbrahim peygamberlerin yaşamış oldukları yer olarak bilinen Harran'da ilk İslam üniversitesi'nin oluşu, tarih ve ilmin derinliklerini ispatlamaktadır. Şanlıurfa'nın Peygamberler şehri olması, Hz. İbrahim'in Dergah denilen kutsal yerde dünyaya gelmesi, Nemrut'un tahtına payima etmesi, tek tanrı fikrinin ilk kez burada ortaya atılması, ayrıca şehrin ortasında bulunan Balıklıgölün açık hava akvaryumu görünümü vermesi, sabır timsali olan Eyüp Peygamberin 7 yıl çile çektiği mağaranın burada olması, Harran evleri ve daha birçok güzelliğiyle Şanlıurfa'ya günübirlik veya 1-2 günlük konaklamalı tur düzenlenebilir. Ayrıca münferiden de gezilip görülebilir.
 
   
   
İslahiye ilçesine 24 km. uzaklıkta bulunan ve dünyanın ilk Açık Hava Heykel Atölyesi olarak bilinen Yesemek'e günübirlik gezi yapılabilir. Yesemek Açık Hava Müzesi'nin karşısında bulunan Tahta Köprü Barajı'nın kıyısında piknik yapılabilir.
 


Gaziantep
TARİHÇESİ
HARİTA
COĞRAFYA
OTELLER
ULAŞIM
TURİZM ACENTALARI
ARABA KİRALAMA
HASTANELER
TURİZM
LOKANTALAR
test
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)69
Bugün:67
Toplam:27827607
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.