EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

COĞRAFYA

COĞRAFİ KONUM

Gaziantep ili, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birleştiği noktada yer alır.

Suriye'ye komşu bir sınır ili olan Gaziantep'in, büyük bir bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batı kesiminde, bir bölümü de Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda yer alır. Gaziantep; doğuda Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti, Kuzeydoğudan Adıyaman'ın Besni, kuzeyden Kahramanmaraş'ın Pazarcık, batıdan ise Osmaniye'nin Bahçe ve güneybatısı Hatay'ın Hassa ilçeleri, güneyi ise Kilis il sınırlarıyla çevrilidir.
 

Gaziantep toprakları 38º 28' ve 38º 01' doğu boylamlarıyla 36º 38' ve 37º 32 kuzey enlemleri arasındadır. Gaziantep'in yüzölçümü ise 6,216 km2 lik alanıyla Türkiye topraklarının yaklaşık %1'ini kaplar. İl merkezinin denizden yüksekliği 850 m. olmakla birlikte 250 ile 1250 m. rakamları arasındadır. Yüzey alanının yaklaşık %52'sini dağlar, %27'sini ovalar kaplamaktadır.
 

İl sınırları içerisine kuzeyden giren dağlar, Araban ovasının batısından il merkezinin batısına uzanır. Güneydoğu Torosların uzantıları olan bu dağlar, oldukça düzgün sıralar oluşturur. Bölgenin batısını kuşatan dağlar ise sistemli bir sıra oluşturur ve Gaziantep ilini, Hatay-Kahramanmaraş çukurluğundan ayırır. Gaziantep'te sıradağ olarak güneydoğu torosların uzantıları olan Sof dağları vardır. Sof dağlarının güneyinde ise Gaziantep yaylası uzanır. Dülükbaba dağları il merkezinin kuzey batısında bulunmaktadır. Dülükbaba dağlarının en yüksek tepesi 1250 m. yüksekliktedir. Sof dağlarının Hatay yönündeki uzantıları olan Ganibaba ve Sarıkaya dağları ise yaklaşık 1100 m. yüksekliktedir. Ganibaba ve Sakarya dağlarının batı tarafında İslahiye ovası, doğusunda ise İslahiye platosu bulunmaktadır. En yüksek noktası 1050 m. olan Sam dağlar, Sof dağları ile Dülükbaba dağları arasında bulunmaktadır. Barak (Doğanpınar), Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli ovaları da başlıca önemli ovalarıdır. Fırat, Nizip çayı, Afrin çayı, Merziman çayı ve Alleben deresi de başlıca akarsularıdır.

 Gaziantep


Gaziantep
TARİHÇESİ
HARİTA
COĞRAFYA
OTELLER
ULAŞIM
TURİZM ACENTALARI
ARABA KİRALAMA
HASTANELER
TURİZM
LOKANTALAR
test
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)11
Bugün:2645
Toplam:26980117
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.