EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:“İHRACATTA KİLOGRAM BİRİM DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ”

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:“İHRACATTA KİLOGRAM BİRİM DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ” [18.03.2019]

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ile Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) iş birliğiyle "Yerli Üretim ve Tasarruf Tedbirleri" Çalıştayına panelist olarak katılan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, katma değerli üretimin önemine dikkati çekerek “Ülkemiz ve dolayısıyla Gaziantep olarak ihracatta kilogram başına düşen değeri artırmamız gerek” dedi.

Dünyada gücü elinde bulunduran ülkelerin ekonomi anlamında da güçlü olduğunun altını çizen Ünverdi, bunun için de rekabetçi, yüksek teknolojili ve katma değerli üretimlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bölge coğrafyasının kalesi konumunda olan Türkiye üzerine farklı yöntemlerle, farklı oyunlar oynanmak istendiğini dile getiren Ünverdi, iş dünyası olarak her koşulda çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini belirterek, “10 Ağustos’tan sonraki dönemde sanayiciler olarak bir taraftan istihdam oluşturmaya, bir taraftan sermayemizi güçlendirmeye, bir taraftan ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz. Ekonomimizi güçlü kılabilir, teknolojik gelişimimizi hızlandırabilirsek işte o zaman ekonomik olarak da tam bağımsız olacağız ve manipülasyonlardan etkilenmeyeceğiz. Maalesef ülkemizin ürettiği ürünlerin ihracattaki ortalama kilogram değeri 1.28 dolar, Gaziantep’in ki ise 1.08 dolar. Bir cep telefonunun piyasa değeri ise 800-1000 dolar. Biz de üretiyoruz ve satıyoruz ama katma değer konusunda istenilen noktada değiliz. Parça halı üretiminde dünya lideriyiz, yıllık 1,5 milyar dolarlık halı ihracatımız var ama makineyi dışarıdan alıyoruz. Aslında katma değerli kısım, kar marjı yüksek olan kısım makine üretiminde. Maalesef bu noktada eksiğimiz var. Bu noktadaki eksiğimizi de üniversitelerimiz ile giderebiliriz. Bu sebeple üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem veriyoruz” dedi.

Tasarruf tedbirlerinin aileden başladığını kaydeden Ünverdi, yaşamın her alanında enerji verimliği vurgusu yaptı. Ünverdi, “Enerji verimliliğini ön plana çıkarmamız lazım. Biz sanayiciler de üretirken enerji verimliliğini ön planda tutmak durumundayız. Çünkü dünyada enerjiyi en pahalı kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda geliyoruz. Bu da bizim maliyetlerimizi doğrudan etkiliyor. Bu nedenle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması” projesi kapsamında OSB’de, GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi’ni kurduk. Burada firmalarımıza enerji verimliliği konusunda bilgiler veriyor, kullandıkları makineleri yerinde görüyor ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Ayrıca kurmakta olduğumuz Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nde enerji verimliliğine çok büyük önem veriyoruz. Bu bölgemizde fabrikalarımızı güneş enerji panellerine uygun olarak planlıyoruz. Yine Simbiyoz projesini burada uyguluyoruz. Bir fabrikanın atığını başka bir fabrikanın hammadde olarak değerlendirmesini hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji ve nükleer enerji konusundaki adımları da ülkemiz için çok önemli buluyoruz.

“Türkiye’nin geleceğine yön verecek siz gençlersiniz ve bizim için çok önemlisiniz” diyen Ünverdi, sözlerini şu cümlelerle tamamladı. Biz eğer genç nüfusumuzu eğitebilir, doğru yöne kanalize edebilir ve bilime dayalı imkanları sunabilirsek sanayi 4.0’ı da yakalar, sanayi 5.0’a da erişebiliriz. Uygulamalı eğitim bu noktada çok büyük önem taşıyor. Yeteneklerine göre çocuklarımızı mesleki eğitim konusunda da yönlendirmeliyiz. Biz bunu Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’mizde (GSO-MEM) GASİMEP projesi ile yapıyoruz. 10. sınıftaki çocuklarımızı yeteneklerine göre alıyor, 3 yıl boyunca haftanın 2 günü GSO-MEM’de, haftanın 3 günü eşleştirdiğimiz firmada çalışmak suretiyle işi öğrenmelerini sağlıyoruz. İki yılın sonunda kalfa, üçüncü yılın sonunda ustabaşı oluyorlar. Daha da ileriye gitmek isterse üniversite okuyorlar."

Programa AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, KADEM Gaziantep Temsilcisi Sabiha Doğan konuşmacı olarak katılırken, programın ikinci bölümünde HKÜ Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen’in moderatörlüğünde Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya, HKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Arayıcı ve Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tülay Karadayı Yenice tarafından panel düzenlendi.

Programın sonunda HKÜ Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen tarafından katılımcılara plaket takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 477 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:“İHRACATTA KİLOGRAM BİRİM DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ”436436436436.jpg
 5465465475788.jpg
Önemli Duyurular
ŞANLIURFA SEMPOZYUMU
Son Tarih: 25.04.2019
NAMİBYA İHALE DUYURUSU
Son Tarih: 27.04.2019
ÇAD ULUSLARARASI YATIRIM FORUMU
Son Tarih: 24.04.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
GÜNEY AFRİKA'DA PROJELER HK
Son Tarih: 27.04.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)25
Bugün:2009
Toplam:27814989
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.