EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

İŞ DÜNYASI SORUNLARINI BAKAN PEKCAN’A ANLATTI

İŞ DÜNYASI SORUNLARINI BAKAN PEKCAN’A ANLATTI [29.12.2018]

Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası iş birliğiyle, "İş Dünyası İstişare Toplantısı" düzenlendi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, GAİB Başkanı Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Esnaf Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu, başka illerden gelen oda ve borsa başkanları ile çok sayıda davetlinin katıldığı toplantı Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN: “GAZİANTEP'İN 1,3 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET FAZLASIYLA, CARİ AÇIĞIN FİNANSMANINA ÖNEMLİ KATKIDA BULUNUYOR”


Türkiye'nin ileriki 10 yılda temel hedefinin "yüksek gelirli ülkeler" ligine yükselmek olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bunun tek yolunun da üretilen ve dünya pazarlarına sunulan ürünlerin teknoloji, tasarım ve marka içeriğinin seviyesini yükseltmekten geçtiğini vurguladı. Bakanlığın son dönemdeki çalışmalarına değinen Pekcan, 35 yeni Türk Ticaret Merkezi'nin açılacağı yerlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini, 19 il ve 28 odada İhracat Destek Ofisleri kurduklarını kaydetti. Pekcan, yeterince etkili olmadıkları pazarlara yeni stratejilerle güçlü şekilde girmek için eylem planları hazırladıklarına dikkati çekti.
Gaziantep'in köklü bir sanayileşme geleneği ve sermaye birikimi yaratması sebebiyle ekonomi açısından çok önemli bir şehir olduğunu belirten Pekcan, kentin ihracatının 2002'de 620 milyon dolarken, 2017 yılında 6,6 milyar dolara ulaştığını, bu yılsonu itibarıyla da 7 milyar dolar seviyesine ulaşacağını kaydetti.
Pekcan, Gaziantep'in 1,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla cari açığın finansmanına da önemli katkı verdiğine dikkati çekti.

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: “BU ÇALKANTILI SÜREÇ GEÇİCİ, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN TEMELLERİ SAĞLAMDIR”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inandığını ifade ederken, “Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Bakın, son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz” diye konuştu.
Toplantının Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun, 97. yıl dönümüne denk geldiğini dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Gaziantep; kahramanlığı; ‘Gazi’ unvanıyla tescillenen, İstiklal Madalyasıyla taçlanan bir şehirdir Gaziantep. Antep’in düşmana direnişi, İstiklal harbimize ışık tutmuş, Anadolu’da yiğitlik ve vatanperverliğin simgesi olmuştur. Tüm şehitlerimizi şükran duyguları ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN: “BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise Gaziantep'in bir dünya markası olduğunu söyledi.
Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Palandöken, "İşte yanı başımızda parçalanmış, bölünmüş Suriye'nin insanlarının halini görüyorsunuz. Düne kadar 'gidip Halep'i bir gör' dediğimiz yerlerin ne hale geldiğini görüyorsunuz. Ülkemizin düzeni bozulursa paranın ne değeri kalır? O yüzden birbirimize sahip çıkmalıyız." diye konuştu.

GSO BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ: “FİNANS SEKTÖRÜ REEL SEKTÖRÜN YANINDA OLURSA SORUNLAR DAHA KOLAY AŞILIR”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, sanayici ve işadamlarının yaşadığı sorunları, İş Dünyası İstişare Toplantısı'nda anlattı. Ünverdi, "Ülkemizin Ortadoğu'ya açılan kapısı olan Gaziantep, koşullar ne olursa olsun üretmeye devam ediyor. Reel sektör ve finans sektörü ekonominin iki ana öznesidir. Finans sektörü sanayicinin, iş dünyasının yanında olursa sorunlar çok daha kolay aşılır" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Gaziantep’e teşriflerinden ötürü teşekkür eden Ünverdi, “Sayın Bakanımız çok sağ olsunlar, iş dünyası olarak her zaman yanımızdalar, TOBB başkanımız ise iş dünyasının önünü açacak çalışmaları ile yolumuzu aydınlatmaya devam ediyorlar” dedi.
Gaziantep’in, girişimciliği ve üretim gücü ile örnek bir kent olmayı sürdürdüğünü dile getiren Ünverdi, “Türkiye’nin 6. büyük ekonomisine sahip Gaziantep; üretim, istihdam ve ihracattaki başarısıyla en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer alıyor. 2017 yılını 6,5 milyar dolar ihracatla kapatan kentimiz, yılsonunda da inşallah 2018 yılı hedefimiz olan 7 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmış olacak. Bu rakamlara ulaşmamızı sağlayan tüm sanayici ve ihracatçılarımızı kutluyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.
GSO olarak işletmelerimize vizyon katacak, üretim süreçlerini geliştirecek, ihracatı artıracak projeler geliştirdiklerine vurgu yapan Ünverdi, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Sanayinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla GSO Mesleki Eğitim Merkezi’ni kurduk. Şu ana kadar da Türk ve Suriyeli olmak üzere 4 bin kişiye mesleki eğitim verdik. GASİMEP Projesi kapsamında, Rüştü Uzel Endüstri ve Teknik Anadolu Lisesi ile çıraklık eğitim sistemini uygulamaya başladık. Gaziantep olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından model fabrika kurulacak 5 il arasında yer alıyoruz. KOBİ Verimlilik ve Eğitim Merkezi Projesi kapsamında Sanayi Bakanlığı ile mutabakata vardık. 2019 yılının ilk aylarında model fabrikamızı tamamlayarak faaliyete başlayacağız. Bu proje ile dijital dönüşüm, endüstri 4.0, yalın üretim gibi konularda kobi yetkinlik merkezi olarak faaliyetimizi sürdüreceğiz.”
Türkiye’de bir ilk olarak iki ilin birlikte kuracağı Polateli-Şahinbey OSB Projesinde yer alan İskenderun Limanı’na bağlantısının, Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından müjdelendiğini belirten Ünverdi şöyle devam etti:
“Sayın bakanımıza teşekkür ediyor, uluslararası yatırımların bölgeye çekilmesi için bölgeye özel teşvikler verilmesi konusunda alakanızı istirham ediyoruz. Özellikle savunma sanayisine verilecek desteklerle, teknolojik üretimlere geçişimizin hız kazanacağı kanaatindeyiz. Oda olarak kadın girişimciliğine, kadınlarımızın iş yaşamında daha fazla yer almasına büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyemiz ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’mızla birlikte Kadın Girişimci Destek Merkezi kuruyoruz. Bu proje de Türkiye’de bir ilk olacak. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor ve şu ana kadar da merkezimizin inşaatının yüzde 90’lık kısmını tamamlamış durumdayız.”

-“ÜLKEMİZİN İÇERİSİNDEN GEÇTİĞİ BU SIKINTILI SÜREÇTE GAZİANTEPLİ SANAYİCİLER OLARAK BİZLER DE BAZI GÜÇLÜKLER YAŞIYORUZ”

Sanayicilerin yaşadığı sorunlara değinen Ünverdi şunları dile getirdi:
“Gümrüklerde uygulanan mavi hat uygulamasına tabi olan ürünlere yönelik, gümrüklerde beyannameler elektronik düzenlendiği için muayene memuru ve gümrük memuru tarafından herhangi bir kaşe, imza işlemi uygulanmamaktadır. Bu durumda bankalar beyanname üzerinde ıslak imza göremediği için taahhüt kapatma işlemlerini yapmamaktadır. Kurumlar arası iletişimin sağlanması sorunu çözecektir. Gümrük Müdürlüğü tarafından kapatılan bir ihracat beyannamesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nda hala açık gözükmektedir. İki kurum arasındaki iletişim eksikliği yüzünden KDV iadeleri uzun süre bekletilmektedir.
Zat-ı alinize daha önce de ilettiğimiz üzere Gaziantep olarak plastik hammadde ithalatında ve ürettiğimiz malların ihracatında kimya laboratuvarlarının eksikliğini hissediyoruz ve işlemlerimiz gecikiyor.
Irak gümrüğü tarafından, bazı gıda ürünlerinde son tüketim tarihi 6 aya kadar düşürülmüştür. 6 aydan uzun süreli tüketim tarihi olan gıda ürünleri ırak gümrük yetkilileri tarafından ülkeye sokulmamaktadır. Bu da ihracatçılarımızı olumsuz etkilemektedir.
İran gümrüğü, gıda ürünleri ihracatına yönelik ülkemizden alınan sağlık sertifikalarını kabul etmemektedir. Ayrıca İran’a ihracat yapan firmalarımız tahsilat sorunları yaşamaktadır. İhracat bedellerinin, İran’dan ithal edilen doğalgaz bedelinden tahsil edilerek firmalara ödenmesi hususunda merkez bankası ve kamu bankalarının çözüm üretmesi, ihracatımızda artış sağlayacaktır.
Fas, Tunus ve Cezayir’de Türk ürünlerinin ülkeye girişini zorlaştırmak için yaptırımlar uygulanmaktadır.
Tarımsal sanayi ürünleri ihracatında verilmekte olan navlun desteği, 24 Eylül 2018 tarihinde kaldırılmıştır. Bu tarihin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılması ve destekleme ve fiyat istikrar fonu (DFİF) ile navlun desteklerinin 2019 yılında da devam etmesini istiyoruz. Çünkü un ve makarna sektörlerimiz ülkemizin hedef pazarları olan Afrika’ya ihracat yapıyor. Bu sayede o pazarlara diğer ürünlerimizle de girme imkanı bulabileceğimizi düşünüyoruz.
Firmalarımızın özellikle Afrika ve Ortadoğu’dan ülkemize davet ettikleri işadamları vize almakta güçlük yaşıyor. Odalar tarafından bakanlığımızın belirleyeceği bir format kapsamında verilecek olan davet mektubunun/vize belgesinin büyükelçiliklerimiz tarafından kabul görmesi firmalarımıza büyük kolaylık sağlayacaktır.
DEİK toplantısında sizin de dile getirdiğiniz Ticaret Ateşelerinin toplantılarından birisinin ilimizde yapılması ve bu sayede Gaziantep’in yaptığı üretimlerin Ticaret Ateşelerimiz tarafından bilinmesi bizim için önem taşımaktadır.
Bankalar son dönemde yaşanan likidite sorunu yüzünden uzun vadeli kredi kullandırmamaktadır. Sanayicilerimizin birikmiş olan KDV alacaklarının teminatta kullanılabilmesi yolunun açılması ile ilgili çalışma yapılmasını talep ediyoruz.
Kredi Garanti Fonu kefalet ile alınan kredilerde, temerrüte düşen firmalar borçlarını yapılandırmak istiyor. Fakat bankalar, söz konusu yapılandırma işlemlerini çok yüksek faiz oranları belirleyerek gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu da firmaları zor durumda bırakıyor. Bu konuda bizim önerimiz; yalnızca aksayan taksitlerin yeni faiz oranı ile eski ödeme planının sonuna eklenmesidir. Bu sayede firmalarımızın olumsuzluk yaşamamasının önüne geçilmiş olacaktır.
Makine üreticileri yurtdışında düzenlenen ihalelerde Avrupalı rakiplerinden daha düşük fiyat vermelerine rağmen, ilk yıl ödemesiz ve ardından uzun vadeli ödeme kolaylığı sağlayan tekliflere cevap veremediği için ihaleleri kaybetmektedir. Eximbank’ın bu tür bir uygulaması, destek mekanizması maalesef bulunmamaktadır. Bu konuda yeni bir çözüm modelinin oluşturulması gerekmektedir.
Şu anda yurtdışında düzenlenen fuarlarda odalara fuar desteği verilmemektedir. Yurtdışında gerçekleştirilen fuar katılımlarına organizasyon kuruluşu olarak sanayi ve ticaret odaları dahil edilmelidir. Verilecek fuar desteği, sektörlerimizin tanıtımına önemli katkılarda bulunacaktır.
Leasing ile satın aldığımız makinalarımız maalesef şirket limitlerinden düşülmektedir. Bankaların şirketlere açmış olduğu kredi limitlerinde, bankalar vasıtası ve leasing işlemi ile getirmiş olduğu makina bedelleri, tahsis edilmiş olan limitlerden düşülmesinden dolayı firmalarımız zorluk yaşamaktadır. Aslında leasing ile getirilen makinaların mülkiyet hakları zaten bankaların kendisindedir. Bu yüzden leasing bedellerinin kredileri etkilememesi gerekir.
Gaziantep’te de üretimi yapılan hasta bezi ve çocuk bezi lüks tüketimden çıkıp temel ihtiyaç haline gelmiştir. Bu sebeple hasta ve çocuk bezlerinin de diğer medikal ürünlerde olduğu gibi KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesini talep ediyoruz.”
Piyasaların iyi olduğu dönemde sanayiciyi yatırıma teşvik eden, kredi satmaya çalışan bankaların büyük kısmının bugün çok çekimser, hatta hiç sahneye çıkmadığını aktaran Ünverdi konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:
“Bu süreçte reel sektör ve finans sektörü el ele, omuz omuza olmalıdır. Bankacılık sektörü kenara çekilirse, üretim ekonomisi aksamaya başlar ki, maalesef bugün sanayici tek ayak üstünde durmaya çalışıyor. İnşallah 2019 yılı bu sorunların aşıldığı, piyasaların toparlandığı bir yıl olur. Bu duygularla yeni yılınızı kutluyorum.”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da Habur Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk nedeniyle yakın zamana kadar ihracatçıların yaşadığı sorunların, Bakan Pekcan'ın girişimleriyle çözüldüğünü belirten Yıldırım, "Bu bölge bir tekstil üretim merkezidir. Aynı zamanda güçlü bir istihdam kapısı olan tekstil, iplik ithalatıyla ilgili düzenleme beklemektedir." dedi.
Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ise bölgenin önemli bir geçim kapısı olan Antep fıstığının kayıt altına alınmasını istediklerini dile getirdi. Akıncı, "Antep fıstığı, başta Gaziantep olmak üzere 10'dan fazla şehirde 100 bin insana gelir kapısı olan bir ürün, prim desteklemesine dahil edilmiyor. O yüzden kayıt dışı söz konusu oluyor. Üreticiler adına talebimiz, bu alanda destek verilmesini istiyoruz. Böylelikle kayıt dışılık da önlenmiş olacak" şeklinde konuştu.
Toplantı Bakan Pekcan’ın katılımcıların sorularını cevaplaması ve hediye takdimi ile bulunulmasıyla sona erdi.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 969 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
İŞ DÜNYASI SORUNLARINI BAKAN PEKCAN’A ANLATTI864698630304.jpg
 24128-12.jpg
 999888777666.jpg
Önemli Duyurular
ASKIYA ALMA VE KOTA BAŞVURULARI
Son Tarih: 28.05.2019
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)11
Bugün:516
Toplam:28151759
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.