EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:“PAKİSTAN İLE DOSTLUĞUMUZU TİCARET İLE TAÇLANDIRMAMIZ GEREKİYOR”

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:“PAKİSTAN İLE DOSTLUĞUMUZU TİCARET İLE TAÇLANDIRMAMIZ GEREKİYOR” [20.12.2018]

Türkiye-Pakistan İş Forumu Gaziantep Zirvesi’ne panelist olarak katılan Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in yatırım fırsatları ve iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek işbirlikleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ünverdi yaptığı konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaret hacminin istenilen seviyede olmadığına işaret ederek, “Pakistan ile dostluğumuzu ticaret ile taçlandırmamız gerekiyor” dedi.
İpekyolu Kalkınma Ajansı, TBMM Türkiye Pakistan Dostluk Grubu Başkanlığı ile Pakistan Büyükelçiliği tarafından, Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluğu pekiştirmek ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmak amacıyla Türkiye-Pakistan İş Forumu Gaziantep’te gerçekleştirildi.
Program kapsamında düzenlenen “Türkiye-Pakistan Yatırım Ekosistemindeki Fırsatlar” paneline konuşmacı olarak katılan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çekerek, Türkiye ve Pakistan arasındaki güçlü bağın ticaret hacmine de yansıması gerektiğinin altını çizdi. 
Adnan Ünverdi, “Pakistan ile geçmişe dayanan çok büyük dostluğumuz var. Özellikle Kurtuluş Savaşımızda Pakistan’ın bize vermiş olduğu desteği unutmamız mümkün değil. Bu nedenle tarihten gelen çok büyük bağlara sahibiz. Kendim de 2005 yılında Karachi’yi ziyaret ettim ve orada Karachi Ticaret Odası Başkanı ile de bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdik. Tabii bu bağlarımıza, kader birliğimize rağmen ticaret hacmimiz iki ülke arasındaki düşüncelerimizi yansıtmıyor maalesef. Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret hacmi 600 milyon dolar, bu çok düşük bir rakam. Gaziantep’in de bu rakama 20 milyon dolar gibi bir katkısı var. Bu rakamları yukarılara çıkarabilir miyiz? Gördüğüm kadarıyla çok yukarılara çıkarabiliriz. İki ülkenin birbirinden alışveriş yapıyor olması, dostluğunu ticaret ile taçlandırması çok önemli” diye konuştu.
Kadın girişimciliğinin önemine vurgu yapan Ünverdi, “Pakistan nüfusunun yüzde 52’si kadın, bizim ülkemizin de yüzde 51’i kadın. Gaziantep Sanayi Odası olarak kadın girişimciliğine her zaman destek veriyoruz. Yönetim kurulumuzda da 3 işkadını var ve bu Türkiye’de bir ilk. Kadın Girişimci Destek Merkezi kuruyoruz ki, bu proje de Türkiye’de bir ilk olacak. Kadınlarımızın iş hayatına aktif olarak girmesi ve onların üretir hale gelmesi büyük önem taşıyor. Bu anlamda kadın girişimciliği noktasında da iki ülke arasındaki işbirliğimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Pakistanlı sanayicileri Gaziantep’e yatırım yapmaya davet eden Ünverdi, Gaziantep’in lokasyon olarak Ortadoğu’ya açılan bir kapı olmasının yanında, Avrupa’ya da yakın bir noktada bulunduğunu kaydetti.
Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nin uluslararası yatırımcılar için avantajlar sunduğunu dile getiren Ünverdi, “6. organize sanayi bölgemizi yine ülkemizde bir ilk olarak Kilis ile birlikte kuruyoruz. Burası hem Kilis’in hem de Gaziantep’in ortak sanayi bölgesi olacak. Bu bölgeye Pakistan’dan yatırımcılar gelip burada iplik veya teknik tekstil yatırımı yapabilirler. Ürettikleri ürünlerle hem Türkiye’nin hem de Pakistan’ın savunma sanayisine destekte bulunabilirler. Çünkü artık tekstil yeni teknolojilerle çok başka bir boyuta geldi ve çok farklı alanlarda kullanılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.
TOBB Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı G.Hülya Akkaya’da konuşmasında, Kadın Girişimciler Kurulu olarak Türkiye’nin 81 ilinde örgütlendiklerini ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruşlarından birisi haline geldiklerini söyledi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliğinde kurulacak olan Kadın Girişimci Destek Merkezi’ne yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Akkaya, “İlk etapta 500 kişinin eğitim alması, kadın girişimcilere ait 28 yeni işletmenin kurulması, orta vadede ise kadın girişimcilere ait 100 yeni işletmenin oluşturulmasını hedefleyen merkezden, girişimcilik potansiyeline sahip kadınlar, işlik, eğitim, danışmanlık gibi hizmetlerden faydalanabilecek. Gaziantep ve bölgedeki girişimci sayısının artmasının yanı sıra istihdama katkıda bulunmayı amaçlayan merkez, 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip olacak. Merkezde, 29 işlik, sergi salonu, kreş, uyku odası, satış ofisi ve toplantı salonları yer alacak” dedi.
Moderatörlüğünün İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz’ın yaptığı panele, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu, Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Nazlı Abid Nısar, TOBB Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı G.Hülya Akkaya konuşmacı olarak katıldı.

 

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 607 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ:“PAKİSTAN İLE DOSTLUĞUMUZU TİCARET İLE TAÇLANDIRMAMIZ GEREKİYOR”546547547547(3).jpg
 547547547(2).jpg
 5754754747.jpg
Önemli Duyurular
TAYLAND KAĞIT DOLANDIRICILIĞI
Son Tarih: 03.05.2019
G20 TIWG ÇALIŞMALARI
Son Tarih: 27.03.2019
TİCARET ELÇİLERİ PROJESİ
Son Tarih: 01.04.2019
BREXIT SÜRECİ
Son Tarih: 19.04.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
GÜNEY AFRİKA'DA PROJELER HK
Son Tarih: 27.04.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
TÜRKİYE-UKRAYNA SEMPOZYUMU
Son Tarih: 15.04.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
TÜRKMEN KİMYA İHALESİ
Son Tarih: 30.03.2019
NEPAL YATIRIM KONFERANSI
Son Tarih: 29.03.2019
TABS BEYAN SİSTEMİ
Son Tarih: 01.04.2019
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)42107
Bugün:4124
Toplam:27464129
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.