EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO-MEM AVRUPALI GAZETECİLERE TANITILDI

GSO-MEM AVRUPALI GAZETECİLERE TANITILDI [20.11.2018]

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunun organize ettiği gezi programı kapsamında Avrupalı gazeteciler Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’ni (GSO-MEM) ziyaret etti. Heyete Gaziantep’teki programları kapsamında aralarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği liderliğinde yürütülen, mesleki yetkinlikleri belgeleyen “Mahir Eller” Projesi hakkında da bilgi verildi.
Heyeti GSO-MEM’de ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını dile getiren GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü, merkezi Gaziantepli sanayicilerin ihtiyacı olan kalifiye elemanları yetiştirmek ve bu soruna çözüm bulmak amacıyla kurduklarını kaydetti. 
GSO-MEM’de verilen eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve sanayicilerimizin taleplerine göre de belirlediklerini kaydeden Göncü “Nitelikli iş gücü yetiştirme ve buna bağlı olarak sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılama noktasında hayati önem taşıyan Merkezi GSO koordinatörlüğünde, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleri ve Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün işbirliği ile kurduk. 11 bin metrekare kapalı alana sahip ve içerisinde 20 atölye/laboratuvar ve 28 eğitim salonu bulunuyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) destekleriyle atölyelerin kurulduğu merkezimizde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Alman Uluslararası işbirliği kurumu (GIZ) ile işbirliği çerçevesinde farklı alanlarda mesleki eğitim programları gerçekleştiriliyoruz. GSO-MEM’de sanayinin mevcut çalışan personeline meslek geliştirme eğitimleri, meslek sahibi olmak isteyen gençler, kadınlar engelliler, göçle Gaziantep’e gelen ve dezavantajlı gurup olarak nitelendirilebilecek tüm işsizlere meslek edindirme eğitimleri, işletmelere kurumsallaşma eğitimleri, çalışanlara kişisel gelişim eğitimleri, mesleki yeterlilik sınavına girecek olan kişilere de yeterliliğe dayalı eğitimler veriyoruz. 2017 yılının Nisan ayında eğitimlere başladığımız merkezimizde şu ana kadar 4 binin üzerinde kursiyere eğitim verdik” diye konuştu.
Mesleki eğitim konusunda GSO olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirilen “Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (GASİMEP)” hakkında da bilgi veren Göncü, “Proje kapsamında okul çağında olan öğrencilere ve okul çağını bitirip de meslek sertifikası olmayan, meslek edinememiş kişilere meslek eğitimi veriyoruz. Projeyle Gaziantep’te mesleki ve teknik eğitim ile özel sektör arasındaki iş birliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması, sanayinin kalifiye personel probleminin ortadan kaldırılması, mesleği olmayan okul eğitimi dışında kalmış kişilerin istihdama kazandırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
GSO-MEM ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) işbirliği ile yürütülmekte olan proje kapsamında gündüz eğitimlerinin yanı sıra, akşam eğitim kursları da verildiğini dile getiren Göncü, “Eğitim alan kursiyerlerin işe yerleştirilmesi için GSO-MEM’deki bir ekibimiz bu konuyla ilgili çalışıyor. Eğitimleri ağırlıklı olarak meslek edindirme ve meslek geliştirme eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Türk ve Suriyeli kursiyerler arasında yüksek düzeyde mesleki eğitim almış gruplar da var bunlara yönelik de eğitim planları hazırlıyoruz. Merkezimiz sanayicimizin belgelendirme ihtiyacı duyduğu, belge zorunluluğu kapsamındaki meslekler başta olmak üzere Gaziantep sanayisinin ihtiyaç duyduğu imalat konularında "Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu" olarak da hizmet veriyor. Üniversitelerin makine mühendislik bölümünden mezun olmuş öğrencilerimizin de pratik kazanmaları için burada eğitimler veriyoruz. Suriyeli kursiyerlerimize yaşam becerileri, Türkçe dil kursu, iş sağlığı ve güvenliği dersleri veriyoruz. Sosyal yaşama uyum, iş yaşamına uyum gibi derslerimiz de var. Bu eğitimlerden sonra normal mesleki eğitimleri vermeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Sunumun ardından heyet merkezde yer alan atölyeleri gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 948 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO-MEM AVRUPALI GAZETECİLERE TANITILDI54654756756856.jpg
 54774.jpg
 567567567856(1).jpg
 67568568(5).jpg
Önemli Duyurular
ASKIYA ALMA VE KOTA BAŞVURULARI
Son Tarih: 28.05.2019
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)18
Bugün:479
Toplam:28151722
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.