EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO’DAN, İŞVERENLER İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ

GSO’DAN, İŞVERENLER İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ [25.07.2018]

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) işbirliğinde, “İşverenler için İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitim Semineri” düzenlendi.
GSO Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, işverenlere İSG konusunda farkındalık kazandırmak, işveren ve çalışanın hak ve sorumlulukları noktasında bilgiler verildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’nin 6. büyük ekonomisine sahip Gaziantep’te sadece Organize Sanayi Bölgesi’nde 140 bin kişinin istihdam edildiğini, kent genelinde ise 450 bin sigortalı çalışanın bulunduğunu söyledi.
Ünverdi, Gaziantep’in iş sağlığı ve güvenliği konusunda titizlikle yönetilmesi gereken başlıca şehirler arasında yer aldığını belirterek, “Suriyeli yatırımcıların yanı sıra çok sayıda Suriyeli çalışanın bulunduğu kentimizde, bu insanların kayıt altına alınmaları ve uygun koşullarda çalıştırılmaları büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre, gerekli tedbirler alındığında iş kazalarının yüzde 98’inin, iş hastalıklarının ise yüzde 100’ünün önüne geçilebildiğinin altını çizmek isterim” dedi.
Devletin iş sağlığı ve güvenliği yasasında yaptığı değişikliklerle iş hastalıkları ve kazalarının en aza indirilmesi için büyük çaba sarf ettiğini kaydeden Ünverdi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu kapsamda geçtiğimiz yıl İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kutlamaları 3 gün boyunca Gaziantep’te gerçekleştirildi. İstihdam seferberliğinin ardından, iş ve sağlıkta güvenlik seferberliğinin startı verildi. İnşallah önümüzdeki süreçte alınan tedbirlerin olumlu sonuçlarını göreceğimize inanıyorum.”
“İnsan hayatı kutsaldır ve her şeyin başında gelmektedir” diyen Ünverdi, “Gerekli tedbirleri almayan, iş sağlığı ve güvenliğine yatırım yapmayan firmalar zaten bunun bedelini yaşanabilecek bir kazada fazlasıyla ödüyor. İş sağlığı ve güvenliğine işverenler kadar, çalışanların da önem vermesi ve alınan tedbirlere uyması iş kazalarını önemli oranda azaltacaktır. İş sağlığı ve güvenliği aslında bir zorunluluk olmaktan çok vicdani bir meseledir” diye konuştu.
GSO’nun meslek hastalıklarının ve iş kazalarının önüne geçmek için çalışmalar yürüttüğünü aktaran Ünverdi bu kapsamda, GSO-Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM), mesleki eğitim alan tüm kursiyerlere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verdiklerini kaydetti.
Sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulan GSO-MEM’de mesleki eğitimlerin hızla devam ettiğine de vurgu yapan Ünverdi, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“Burada hem sektörlerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılıyor, hem de meslek sahibi olmak isteyen Türk ve Suriyeli vatandaşlara mesleki eğitimler veriyoruz. Bunun yanında, ILO ile beraberce kurduğumuz sınıf içerisinde iş güvenliği ve sağlığı eğitimi veriyoruz. Önümüzdeki günlerde de Suriyelilere yönelik; konfeksiyon ve penye dikiş, ambalaj ve paketleme, duvar, örme, destek elemanı, freze, pamuk, iplik, inşaat boyacısı, kaynakçı, mobilya döşemeciliği, branşlarında eğitim programları düzenleyeceğiz. Bu programlara katılmak isteyenleri ya da çalışanları GSO-MEM’e bekliyoruz.”
Suriye İşadamları Derneği Başkanı Halid Babilli de konuşmasında Türk ve Suriyeli işadamlarının işbirliği noktasında ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, “Dernek olarak Gaziantep Sanayi Odası ile daha sıkı ilişkiler kurarak projeler geliştirmek istiyoruz. Suriyeli işadamı ve çalışanların Türkiye’deki iş ortamına entegrasyonunu sağlamak ve farkındalık oluşturmak için bu seminerleri çok önemsiyoruz. Suriyeli işadamları ve çalışanlara yönelik eğitim, etkinlik ve seminerlerin devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından ILO Danışmanı İSG Uzmanı Nefise Burcu Ünal katılımcılara sunum eşliğinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu Gerekçeleri, İSG Kanunu Amaç ve Kapsamı, Tehlike Sınıfları, Önleyici Yaklaşım ve Mevzuatta Risk Değerlendirmesi ve diğer İSG konularında bilgiler verdi.
Toplantıya, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, TOBB Güneydoğu ve Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı G. Hülya Akkaya ile çok sayıda firma temsilcisi katıldı.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1406 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO’DAN, İŞVERENLER İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ56547547547(3).jpg
 5675675678.jpg
 5767567.jpg
 78678678.jpg
Önemli Duyurular
UKOME KARARI
Son Tarih: 28.02.2019
GÜRCİSTAN'DAKİ PROJELER
Son Tarih: 28.02.2019
DEVLET MALZEME OFİSİ İHALESİ
Son Tarih: 19.02.2019
TUNUS FUARLARI HK.
Son Tarih: 28.02.2019
BAĞDAT AGROFOOD FUARI
Son Tarih: 11.03.2019
IRAK'TA YATIRIM İMKANLARI HK
Son Tarih: 08.03.2019
TABS BEYAN SİSTEMİ
Son Tarih: 01.04.2019
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)20
Bugün:2513
Toplam:26979985
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.