EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

SURİYELİ GÖÇÜ BM’DEKİ ÜST DÜZEY TOPLANTIDA ELE ALINDI

SURİYELİ GÖÇÜ BM’DEKİ ÜST DÜZEY TOPLANTIDA ELE ALINDI [07.06.2018]

Türkiye’ye, özelde ise Gaziantep’e Suriyeli göçünün belediye hizmetleri ve iş hayatındaki etkilerine yönelik çalışmaları, BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) New York’taki yıllık icra kurulunda ele alındı. Toplantıya telekonferansla katılan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Suriyelilerin iş gücü piyasasına kazandırılmasının önemine vurgu yaparak, “Böylesi bir ekonomi içerisinde zaten iş gücüne ihtiyacımız vardı. Ama nitelikli iş gücüne ihtiyacımız vardı. GSO-MEM ile birlikte bu insanlara mesleki eğitimler vermek suretiyle nitelik kazandırdık ve sanayimize dahil olmalarını sağladık” dedi.
GASMEK cam atölyesinden yapılan canlı yayında, UNDP Türkiye Ülke Direktör Yardımcısı Sukhrob Khojimatov, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, ayrıca cam atölyesi ve diğer mesleki eğitim kurslarına katılan Suriyeli ve Türk kursiyerler, UNDP icra kuruluna seslenerek kurul üyelerinin sorularını yanıtladı.
Oturumun moderatörlüğünü Gaziantep’te TRT World editörü Ahmed Al Burai, New York’ta ise BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Dış İlişkiler Bürosu Direktörü Robert Pipper yaptı.
Katılımcılar öncelikle UNDP’nin Türkiye’de ve Suriye’ye komşu diğer ülkelerde Suriyeli akını ile mücadele konusunda uyguladığı dayanıklılık temelli yaklaşım konusunda bilgilendirildi. Türkiye’nin Suriye sınırına yakın illerinde ve özel olarak da Gaziantep’te yerel kurum ve kuruluşlar ile kurulan ortaklıklara da vurgu yapıldı.

SURİYELİLER MESLEKİ EĞİTİM SAYESİNDE İŞ VE SOSYAL YAŞAMA DAHİL OLUYOR

Suriye’den Gaziantep’e gelenlerin iş yaşamı üzerindeki etkileri hakkında katılımcılara bilgi veren Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in 1,5 milyon olan nüfusunun Suriyelilerin gelmesiyle birlikte bir anda 2 milyona dayandığını söyledi.
Bu durumun kentin iş ve sosyal yaşam üzerindeki yükünü artırdığını kaydeden Adnan Ünverdi, şöyle konuştu:
“Maalesef gelenlerin önemli bir kısmının iş piyasası açısından çok da yeterli olmadığını gördük. Tabi Gaziantep Sanayi Odası olarak bizim ‘GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi’ gibi UNDP ile beraber yapmış olduğumuz çalışmalar da olmuştu. Yine bu süreç içerisinde UNDP ile birlikte Suriye’den gelen insanların istihdam edilmeleri konusunda neler yapabileceğimizi masaya yatırdık. Bu insanların meslek öğrenmeleri ve iş yaşamına ne gibi katkılarının olabileceğine yönelik analizler yaptık. Araştırmalarımız neticesinde hem kendi vatandaşlarımıza, hem de şehrimizde yaşayan Suriyelilere mesleki nitelik kazandırmak noktasında bir merkezin kurulmasının gerekli olduğunu öngördük. Çalışmalarımız neticesinde 11 bin metrekare alan içerisinde, 13 atölyesi ve 28 dersliği olan harika bir merkez kurduk. Bunu yaparken de İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası olarak merkezin binasını birlikte inşa ettik. UNDP de, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nin (GSO-MEM) 7 atölyesinin makine-ekipman ihtiyacının karşılanmasında bize destek oldu. Bu vesileyle UNDP’ye buradan tekrar teşekkür ediyorum. Hakikaten bu yakın işbirliği içerisinde çok güzel projeler gerçekleştiriyoruz.”

MESLEKİ EĞİTİM ALAN KURSİYERLER SANAYİDE ÇALIŞMA İMKANI BULUYOR

Gaziantep’in dünyanın 10 rekabetçi kenti arasında yer aldığını ve yıllık 6,5 milyar dolar ihracat ile Türkiye’nin ekonomide 6. büyük kenti olduğunu belirten Ünverdi, “Böylesi bir ekonomi içerisinde zaten iş gücüne ihtiyacımız vardı. Ama nitelikli iş gücüne ihtiyacımız vardı. GSO-MEM ile birlikte bu insanlara mesleki eğitimler vermek suretiyle nitelik kazandırdık ve sanayimize dahil olmalarını sağladık” ifadelerini kullandı.
Ünverdi, GSO-MEM’de verilen eğitimler ve uluslararası kuruluşlarla gerçekleştirilen işbirliği projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yıl 1155 kişiye mesleki eğitim verdik. 2017 yılında UNDP ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile 143 Suriyelinin eğitim almasını sağladık. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile 146 kişiye mesleki eğitim verdik. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde 185 kursiyer mesleki eğitim aldı. Yapılan eğitimlerden faydalananların içerisinde toplam 485 Suriyeli vardı ve bunlardan yüzde 35’i işe yerleştirildi. 2018 yılında ise ilk 4 ayda Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile beraber bin kişiye eğitim vermek hedefiyle yola çıktık ve şu ana kadar 679 kişinin eğitim görmesini sağladık. Bir de farklılık yarattık. Bu proje kapsamında kurslarını tamamlayanların işe başladığında maaşlarının yarısını biz karşılamaya başladık. Böylelikle 6 aylık istihdamlarını da garanti altına almış olduk. Bu 6 ay içeresinde işverenin de memnun kalması halinde sürekli istihdama kazandırılmalarına imkan doğmuş oldu.”
BM Kalkınma Programı’nın Türkiye’deki Suriye Programı, istihdam yaratma, belediye hizmetlerinin güçlendirilmesi ve sosyal uyum gibi dayanıklılık geliştirme temalı noktalara odaklanıyor.
Bu kapsamda, kurulan yerel ortaklıklar yoluyla, farklı alanlarda hem Suriyeliler hem de ev sahibi topluluklar için çok sayıda ilde mesleki eğitimler, dil eğitimleri düzenleniyor; yerel yönetimlerin atık yönetimi ve temel hizmetlere dair kapasitelerinin güçlendirilmesine destek veriliyor.
Geniş kapsamlı bu programın finansmanını, Avrupa Birliği, Japonya ve Kuveyt Hükümetleri, KfW gibi donörler temin ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1120 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
SURİYELİ GÖÇÜ BM’DEKİ ÜST DÜZEY TOPLANTIDA ELE ALINDI568568568568(1).jpg
 56568568.jpg
 67567567856(1).jpg
Önemli Duyurular
ASKIYA ALMA VE KOTA BAŞVURULARI
Son Tarih: 28.05.2019
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)8
Bugün:601
Toplam:28151844
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.