EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GAİB HALI İHRACATÇILAR BİRLİĞİ’NDEN GSO-MEM’E ZİYARET

GAİB HALI İHRACATÇILAR BİRLİĞİ’NDEN GSO-MEM’E ZİYARET [17.05.2018]

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, başkan yardımcıları Hüseyin Ulutaş ve Murat Çolak ile birlikte, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’ni (GSO-MEM) ziyaret etti.

Gaziantep sanayisinin gelişimi amacıyla eğitim konusunda yapılabileceklerin de konuşulduğu ve görüş alış verişinde bulunulduğu ziyaret sonrasında, GSO-MEM atölyelerini gezen heyet, GSO-MEM Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Akınal ve GSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Aslansoy’dan atölyelerde devam eden eğitimlerle ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GSO-MEM Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Akınal, Gaziantep sanayicisinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla Nisan 2017 yılında faaliyete başlayan GSO-MEM’in organize sanayi bölgesinin içerisinde yer alması ve sanayicilere yakın olmasının bir avantaj olduğunu, kursların sanayicilerin yetişmiş eleman taleplerine göre açıldığını belirtti.
Akınal, “11 bin 500 metre kare kapalı alana kurulu GSO-MEM, 20 atölye ve 28 eğitim sınıfı ile mesleki eğitimlere devam ediyor. Merkezimizde hiçbir mesleği olmayan kişilere meslek edindirme eğitimleri veriyoruz, firmalarda çalışan ve mesleklerinde gelişmek isteyen kişilere meslek geliştirme eğitimleri, kurumsallaşmak isteyen firmalara da kurumsal gelişim eğitimleri veriyoruz” dedi.
2018 yılı içerisinde Alman işbirliği kuruluşu GIZ ile başlatmış oldukları proje ile eğitimleri tamamlayan kursiyerleri istihdam eden firmalara altı ay boyunca brüt maaşlarının yarısını ödeyerek destek olduklarını kaydeden Akınal, “Meslek eğitimleri öncesi kursiyerlerimize; iş sağlığı güvenliği, meslek etiği, iletişim becerileri ve hijyen gibi dersler vererek, gidecekleri fabrikalarda kursiyerlerin iş arkadaşları, usta başları ve yöneticiler ile ilişkilerinde nasıl davranmaları gerektiğini öğretiyoruz. Daha sonra meslek eğitimleri veriyoruz. Kursiyerlerimize meslek öğreterek, düzenli bir gelir elde etmenin yolunu açıyoruz. Aynı zamanda da sanayicimizin ihtiyacı olan kalifiye elemanları yetiştiriyoruz” diye konuştu.
GSO-MEM’de yapılan mesleki yeterlilik sınavları hakkında da bilgi veren Akınal şöyle devam etti:
“Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 81 meslekte belge alma zorunluluğu bulunuyor. Odamız; kaynakçı, makine bakımcı ve tekstil ile ilgili konularda akredite olarak sanayinin ihtiyacı olan belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirme aşamasında. Halı sektörünün ihtiyacı olan MYK belgelendirmesinde ve sektörün ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirmede beraber hareket edebiliriz. GSO-MEM de meslek edindirme eğitimlerimizin yanı sıra, firmalarda çalışan mevcut beyaz yakalıların gelişimine katkı sağlamak amacıyla kalite, ticari istihbarat, yalın yönetim, iş sağlığı güvenliği, iş makinası operatörü gibi konularda da eğitimler gerçekleştirebiliriz.”
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan da makine halısı imalatının, istihdam yapısı, ihracat potansiyeli ve sağladığı katma değer ile Gaziantep’in lokomotif sektörlerinin en önemlilerinden biri olduğunu, imalatın her aşamasında kalifiye elemana ihtiyaç duyduklarını belirtti.
Halı sektörünün çeşitli seviyelerde vasıflı ve vasıfsız elemana ihtiyacı olduğunu dile getiren Kaplan, GSO-MEM’de yapılan eğitimlerin, faaliyetlerin, etkinliklerin daha iyi değerlendirilip yararlanılabilmesi amacıyla, firmaların insan kaynakları, dış ticaret ve üretim aşamasında çalışan beyaz yakalıların da katılacağı bir toplantı yapılmasını ve GSO-MEM’in tanıtılması önerisinde bulundu. 

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 849 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
GAİB HALI İHRACATÇILAR BİRLİĞİ’NDEN GSO-MEM’E ZİYARET65465453456.jpg
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)17
Bugün:3595
Toplam:26688580
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.