EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

TÜRKİYE TEKNOLOJİ BULUŞMALARI GAZİANTEP TOPLANTISI

TÜRKİYE TEKNOLOJİ BULUŞMALARI GAZİANTEP TOPLANTISI [22.02.2018]

Türkiye Teknoloji Buluşmalarının bu yılki ana konusu olan “Dijitalleşme ve e-ticaret”, TOBB ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı ile Turkcell ana sponsorluğunda, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, “Dünya hızla gelişiyor ve değişiyor” diyerek değişen düzende tek değişmeyen şeyin her şeyin değişeceği olduğunu söyledi.

Ünverdi, “Hızla gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza her gün birçok yenilik ve özellik giriyor. Üretim, sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’te sanayiciler olarak yenilikçi anlayışla üretmeye ve ihracat yapmaya devam ediyoruz. Mevcut durumumuzu asla yeterli görmeden, teknolojiden mümkün olduğunca faydalanarak, daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve daha fazla istihdam için gayret gösteriyoruz. Etrafımızdaki ülkelerde yaşanan, olumsuz durumlara rağmen katma değerli ve yüksek teknolojili ürünler üretmek için çaba harcıyoruz. Bunun yolunun da daha fazla ar-ge, daha fazla yenilikçi ürün üretmeden geçtiği bilinciyle çalışıyor, buna göre projeler geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.
“İlk sanayi devrimi (1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleriyle ortaya çıkmıştır” diyen Ünverdi, şöyle konuştu:
“Daha sonra elektrik gücünün kullanımı sayesinde seri üretimin tanıtıldığı ikinci sanayi devrimi (2.0) ile tanıştık. Üçüncü sanayi devrimi (3.0) ile dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişimi ile üretim daha otomatik hale geldi. Günümüzde ise dördüncü sanayi devrimi olan sanayi 4.0 ile siber fiziksel sistemlere dayalı üretim devreye girmiş durumda. Bu bağlamda bilgi-iletişim teknolojileri ile makinalara yönelmeliyiz. Bir üretim modeli vizyonu olarak tanımlanabilecek olan sanayi 4.0’da yerimizi aldığımız zaman hedeflerimize çok kısa sürede ulaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yeni sanayi devriminde işler değişiyor, kas gücünün yerini akıl ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik almaya başladı. Bu Türkiye için çok önemli bir fırsattır. Türkiye genç nüfusu sayesinde dijital çağa çok daha kolay uyum sağlayacak ülkelerin başında gelmektedir. Ancak yetkin insan yetiştirmemiz, en önemli konulardan birisidir.”
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, konuşmasında şu anda uluslararası arenada dünya savaşı yapıldığını, üçüncü dünya savaşının yaşandığını ifade etti. Prof. Dr. Gür: “Savaşın içindeyiz zaten ama üçüncü dünya savaşı artık askerler ve ordular üzerinden değil; dijital savaşlar, yazılımlar ve siber çöküntüler üzerindendir. Biz şu anda Afrin’de eğer güçlü durabiliyorsak yazılımlarımız, milli yazılımlar sayesinde. Dronelarımızı biz yönettiğimiz içindir. Silahlı ve silahsız hava araçlarımızı biz kontrol ettiğimiz içindir. Bu yeterli mi yetmez. Sevgili gençler, o yüzden size çok iş düşüyor. Başarı hikayelerini okuyun ama sadece öykünmeyin. O başarı hikayelerinden birisini de siz rahatlıkla yazabilirsiniz. Bizim görevimiz size bu motivasyonu vermek. Size bilgiyi ezberletmek değil, bilgiye ulaşım yolunu güvenli bilgiyi elde etme yollarını vermektir. Gerisi size kalmıştır” şeklinde konuştu.

İŞİNİZE TEKNOLOJİYİ ENTEGRE EDİN


E-ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Merter Özdemir, işinize teknolojiyi entegre ettiğinizde herkesten 1-0 önde başlarsınız diyerek başladığı konuşmasında; “Teknolojik bir dönüşüm yaşıyoruz, bunun adına dijital dönüşüm diyoruz. İşinize teknolojiyi entegre ettiğinizde birçok rakibinizden önde başlayacağınızı anlatacağız. Eğer siz iş yapıp teknolojiden uzak yaşarsanız zaten bu iş olmuyor. Özellikle bugünün iki konusu var; dijitalleşme ve elektronik ticaret. Öğleye kadar dijitalleşme, Endüstri 4.0 konuşacağız. Çok güzel iki panelimiz var. Yaklaşık 24 konuşmacı bugün sizlerle burada olacak. 24 Ayrı sunum ve panel dinleyeceksiniz. Bunların hepsinde bugün yaptığınız ya da yarın başlayacağınız herhangi bir işte fayda görebileceğiniz bilgiler hazırladık” diye konuştu.


GÜNLÜK YAŞAMIN AYRILMAZ BİR PARÇASI: DİJİTALLEŞME


1980’li yıllardan önce sık sık elektrik kesintileri yaşandığını belirten Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, şimdilerde ise teknoloji bağımlısı olduğumuzu, bir saat bile telefonsuz kaldığımızda, internete girdiğimizde hatta internete giriş hızında birkaç saniye yaşanan aksaklığı bile çok büyük bir sorun olarak görüldüğünü söyledi.
Teknolojik gelişim süreci hakkında bilgi veren Hıdıroğlu, hızlı bir gelişim süreci yaşandığını ve 1980’den sonra kişisel bilgisayar ve internet ile tanıştığımızı belirtti. Hıdıroğlu, “İnsan, değerler, estetik yargılar, bilinç ve ahlak duygusu, sanat ve beşeri bilimler ihtiyaçları tespit ediyor. Bilim bunlara çözüm buluyor. 250 Yıllık tarih sayfasında gördüğümüz şu ki; yaratıcılığın işbirlikli bir süreç olduğu ve bu sürece katkıda bulunan tüm bilim insanlarının canla başla çalışanlar değil, bir ekiple çalışanlar olduğunu görüyoruz. Dijital çağ bir devrim gibi görülebilir ama aslında önceki nesillerin fikirlerinin geliştirilmesine dayanıyor. Bu değişim dijitalleşmeyi günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline getirdi hatta günlük yaşantımızı yönlendiren bir güç oldu. Bill Gates 2000 yılında diyor ki, ‘Önümüzdeki yıllar internet, çalışma, yaşama ve öğrenme şeklimiz üzerinden daha da derin bir etkiye sahip olacak. Bu teknoloji akla gelebilecek ve neredeyse her cihazda anında ve kesintisiz iletişim ve ticaret yaparak 21. Yüzyılın başında gelen en önemli kültürel ve ekonomik güçlerden biri olacak’ diyor. Bugün Bill Gates’in de dediği gibi internetin kültürel ve ekonomik bir güç haline dönüştüğünü çok açıkça görebiliyoruz” dedi.
Açılış konuşmaları sonrasında; Ana Sponsor Konuşması bölümünde, Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir katılımcılara sunum eşliğinde çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1357 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
TÜRKİYE TEKNOLOJİ BULUŞMALARI GAZİANTEP TOPLANTISIDSC_3183(1).jpg
 DSC_3150.jpg
Önemli Duyurular
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ
Son Tarih: 31.12.2018
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)36
Bugün:7536
Toplam:26465542
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.