EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO’DAN, BAKLAVACILARA “ANTEP BAKLAVASI” MARKASI VE LOGOSUNU KULLANMA İMKANI

GSO’DAN, BAKLAVACILARA “ANTEP BAKLAVASI” MARKASI VE LOGOSUNU KULLANMA İMKANI [19.12.2017]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), tescil aşamasında, ‘Antep Baklavası’ imalatında kullanılan malzemelerin özelliklerinden, etiketleme, ambalajlama ve satış aşamalarına kadar pek çok kriterle üretim yapan baklava imalatçılarına, ‘Antep Baklavası’ markası ve logosunu kullanma imkanı sunuyor.
Kriterleri yerine getiren imalatçı firmalara, GSO’nun tescil ettirdiği, “Antep Baklavası” markasını ve logosunu kullanma imkânı sağlanacak.
Gaziantep mutfağının ve ülkemizin en değerli kültür varlıklarının başında gelen “Antep Baklavası” özelliklerini kaybetmeden korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla GSO tarafından, ülkemizde ve Avrupa Birliği’nde tescil edildi.
Tescil aşamasında, “Antep Baklavası” imalatında kullanılan malzemelerin özelliklerinden, etiketleme, ambalajlama ve satış aşamalarına kadar pek çok kriter belirlendi. “Antep Baklavası” markası ve logosunu, Türk ve Avrupa Birliği etiketleme kurallarına uygun olarak her firma kendi markası ile birlikte kullanabilecek.
Bu amaçla, “Antep Baklavası” üreten firmaların GSO’da oluşturulan, “Üretici Kayıt Defterine” kayıt olmaları gerekiyor. Kayıt olmadan tescilli markanın ve logoların kullanılması, cezai hükümlere tabi olacak.
“Antep Baklavası” imalatı yapan firmaların üretici kayıt defterine kayıt olmak ve marka logo kullanım hakkı almak üzere GSO’ya başvurması gerekiyor.
Antep Baklavasının, Gaziantep ile özdeşleşen, bu şehrin önemli bir markası olduğunu kaydeden GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü, “Antep Baklavası ünü ülkemiz sınırlarını aşan, Türkiye’nin milli tatlısı, Türk mutfağının baş tacıdır. Oda olarak, 28 Mart 2005 tarihinde ‘’Antep Baklavası’’ ibaresinin, coğrafi işaret olarak tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurduk. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen coğrafi işaret, 27 Nisan 2007 tarihinde 26505 sayılı Resmi Gazete’de ilan edildi. 555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname’nin 12. maddesi gereğince 28 Mart 2005 tarihinden geçerli olmak üzere tescil edildi. Daha sonra, uluslararası tescile başvurarak Antep Baklavası’nın Gaziantep’in, Türkiye’nin olduğunu tüm dünyaya ispatladık” dedi.
Antep Baklavasının özelliklerini kaybetmeden korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının milli değerlerimiz için çok önemli olduğunu kaydeden Göncü, ‘’Antep Baklavası’’ uluslararası tescili, Türkiye’den gerçekleşen ilk başvuru ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan ilk ve tek başvuru olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Gastronomi kenti Gaziantep’in, marka değerini arttırmak için tescil aşamasında, ‘Antep Baklavası’ imalatında kullanılan malzemelerin özelliklerinden, etiketleme, ambalajlama ve satış aşamalarına kadar pek çok kriterle üretim yapan baklava imalatçılarına, ‘Antep Baklavası’ markası ve logosunu kullanma imkanı sunuyoruz. Bunun yapılmasıyla kentimizin ve ülkemizin gastronomi kültürü daha da önemli hale gelmiş olacak” diye konuştu.


 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 896 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO’DAN, BAKLAVACILARA “ANTEP BAKLAVASI” MARKASI VE LOGOSUNU KULLANMA İMKANI56547547547.jpg
 56547547.png
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)21
Bugün:449
Toplam:26677986
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.