EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO’DA SANAYİCİLERE, “DALGALI PİYASALARDA RİSK YÖNETİMİ VE KORUNMA” KONUSU ANLATILDI

GSO’DA SANAYİCİLERE, “DALGALI PİYASALARDA RİSK YÖNETİMİ VE KORUNMA” KONUSU ANLATILDI [30.11.2017]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, GSO ile Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği işbirliğinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Sanayiciler olarak bize düşen görev sakinliğimizi koruyarak, paniğe kapılmadan üretime devam etmek, riski akılcı ve doğru olarak yönetmek” dedi.

Ünverdi, GSO Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonunda yapılan, “Dalgalı Piyasalarda Risk Yönetimi ve Korunma” konulu eğitim toplantısının sanayiciler için önem verilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.
Gaziantep’in, yıllık yaklaşık 6 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat yapan beş kentinden birisi olduğunu belirten Ünverdi, “Gaziantep, çalışmaya üretmeye devam ediyor. En son açıklanan Ekim ayı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 artışla, 593 milyon 756 bin dolar olarak gerçekleşti. 2017 yılı Ocak – Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 oranında artışla 5 milyar 739 milyon 815 bin dolar ihracat yaptık. Ürettiğimiz ürünleri Dünya’nın 177 ülkesine ihraç ediyoruz” diye konuştu.
Sanayicilerin çalışmaktan ve iş aş üretmekten başka çaresi olmadığını kaydeden Ünverdi, “Dünya ülkelerinde yaşanan krizler, küresel ekonomide meydana gelen dalgalanmalar ve Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan olumsuz durumlara rağmen sanayiciler olarak gece gündüz demeden çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Olumsuz durumların üstesinden ancak ve ancak çalışarak, üreterek gelebiliriz” ifadelerini kullandı.
Sanayicilerin, yöneticilerin ve şirket sahiplerinin üzerinde en çok durması gereken konulardan birisinin risk yönetimi olduğuna dikkat çeken Ünverdi şöyle devam etti:
“Bu konuya hem hâkim olmalı hem de meydana gelebilecek kur değişikliği ve piyasalardaki dalgalanmalara karşı tedbirli olmamız lazım. Son dönemde bizim dışımızda yaşanan olaylardan dolayı piyasalarda çok hareketli durumlar yaşanıyor. Bize düşen görev sakinliğimizi koruyarak, paniğe kapılmadan üretime devam etmek, riski akılcı ve doğru olarak yönetmektir. Firmaların normal faaliyetlerini sürdürebilmesi ya da olası olumsuzluklarda maliyetini veya zararını minimize etmesi için birtakım yöntemler gelişmiştir. Kur riski yönetimi konusunda mutlaka bir bankacılık uzmanından danışmanlık alınması da izlenecek bir yol haritasıdır. Bununla birlikte, sanayicilerimizden dövizle ilgili risk almamalarını ve ticaretlerini ne ile yapıyorlarsa borçlanmalarını da aynı döviz cinsinden yamalarını tavsiye ediyoruz.”
Ünverdi, sanayicilerin, ihracatçıların tüm fırsatları yakından takip ederek, değerlendirdiğini belirterek, ülkemizin büyümesi için gayret göstermeye devam edeceklerini söyledi. Dünya’nın en büyük ekonomisine sahip ilk 10 ülke arasına girebilme yolunda belirlenen hedeflere ulaşmak için daha fazla çalışmaları gerektiğinin altını çizen Ünverdi, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:
“Bunu sağlamanın yolunun daha fazla ARGE, daha fazla yenilikçi ürün, daha fazla katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçtiği bilinciyle hareket ediyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda, sadece işimize odaklanarak yolumuza devam ediyoruz.”


Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nden Eğitim Müdürü Dr. Gökhan Büyükşengür de, GSO’ya toplantıya ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye’nin büyümesine bu çalışmalarla katkı sağlamaya çalıştıklarını bundan sonrada devam edeceklerini söyledi.
Konuşmalardan sonra, Büyükşengür, Ünverdi’ye, toplantı anısına, “Tarihteki Kurulan 16 Türk Devletinin Paraları Koleksiyonunu” hediye etti.
Toplantının sonraki bölümünde katılımcılara, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Uluslararası Piyasalar Hisse Senedi ve Türev Bölümü Uzmanı Ayşegül Kabakcı, "Uluslararası Piyasalarda Emtia Hedge Mekanizması, Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Coşan Yeğenoğlu, "Türev Ürünler ile Döviz, Emtia ve Faiz Risklerinden Korunma Stratejileri", Deustche Securities Menkul Değerler A.Ş.’den Türev Ürünler Direktörü Onur Akkaynak, "Varantlar ve Yapılandırılmış Araçlara Giriş", Ekonomist Erkin Şahinöz, "Ekonomiyi Öngören "4 Temel Gösterge" ve Risk Yönetimi Sağlayan "2 Temel Araç", Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, da "2018'e Girerken Temel Dinamikler ve Piyasanın Üç Sacayağı: Kur-Faiz-Borsa Üzerine Beklentiler" konularını anlatarak katılımcıların sorularını cevapladı.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 903 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO’DA SANAYİCİLERE, “DALGALI PİYASALARDA RİSK YÖNETİMİ VE KORUNMA” KONUSU ANLATILDI54643564367.jpg
 565467547.jpg
 67567547.jpg
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)469
Bugün:7428
Toplam:26720026
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.