EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

“TÜRKİYE’NİN İLK 1000 İHRACATÇI FİRMASI 2016 ” ARAŞTIRMASINA GAZİANTEP’TEN 73 FİRMA GİRDİ

“TÜRKİYE’NİN İLK 1000 İHRACATÇI FİRMASI 2016 ” ARAŞTIRMASINA GAZİANTEP’TEN 73 FİRMA GİRDİ [09.06.2017]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçısı arasına giren Gaziantepli firmaları kutlayarak, “Listede yer alan firma sayımızın 11 sayı artarak 73’e çıkması çok önemli bir gelişmedir ve çok sevindiricidir” dedi.

Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması” araştırma sonuçlarına göre, Gaziantep’ten 2015 yılında listeye giren firma sayısı 62 iken 2016 yılında ihracat şampiyonları arasına giren firma sayısının 73’e yükseldiğini bildirdi.

İlk 1000 ihracatçı firma sayısının illere göre dağılımı incelendiğinde şehir olarak bir basamak yukarı çıktıklarını ve 3’üncü sırada yer aldıklarını vurgulayan Konukoğlu, gösterdikleri başarılı performansla şehrimizin gururu olan tüm firmaları yürekten kutladı.

Küresel ticarette zayıflık ve ciddi jeopolitik risklerin gölgesinde geçen 2016 yılında Türkiye’nin bir ülkenin yaşayabileceği en büyük siyasi ve ekonomik risklerden birisi olan darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığına işaret eden Konukoğlu, bu sürecin ihracat üzerinde bir baskı oluşturduğunu ifade etti.

Konukoğlu, Gaziantep’in geçen yıl gerçekleştirdiği 6 milyar 258 milyon 347 bin dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan beşinci şehir olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“İhracatçımız her türlü zorluğa rağmen ülkesi adına bir şeyler yapmanın gayreti içinde oldu. Mevcut pazarlarda payını korumak ve yeni pazarlar bulmak için mücadelesini sürdürdü. Bunun neticesi olarak Gaziantep’in, en büyük 1000 ihracatçı listesinde firma sayısını 73’e çıkarması çok önemli bir gelişmedir ve çok sevindiricidir. Uluslararası piyasalarda koşullar daha iyi olsaydı daha fazla firmayla listede yer alabilirdik. Başta listeye giren firmalarımız olmak üzere azim ve kararlılıkla üreten, istihdam yaratan, ihracat yapan ve ülkemize katma değer sağlayan bütün firmalarımızın yönetici ve çalışanlarını tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.”

-DESTEK KALDIRAÇ GÖREVİ ÜSTLENECEK-

Türkiye ekonomisinin yoluna güçlü şekilde devam edebilmesi ve istikrarlı şekilde büyüyebilmesi için ihracatın önemine vurgu yapan Konukoğlu, Gaziantep’in ihracat temposunu artırmak için çalıştıklarına, Ocak-Mayıs 2017 döneminde yüzde 5,1 artışla 2 milyar 719 milyon dolarlık ihracat yaptıklarına dikkati çekti.

Hükümet tarafından ihracata önemli teşvik ve destekler verildiğini belirten GSO Başkanı Konukoğlu, “Gaziantep ihracat ailesi olarak hedefimiz önümüzdeki yıllarda daha fazla firmayla ilk 1000 içinde yer almaktır. Bu yolda hükümetimizin sağladığı destekler de ihracatın artmasında kaldıraç görevi üstlenecek, bize güç katacaktır” diyerek, açıklamasını tamamladı.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1880 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
“TÜRKİYE’NİN İLK 1000 İHRACATÇI FİRMASI 2016 ” ARAŞTIRMASINA GAZİANTEP’TEN 73 FİRMA GİRDİ5657567567.JPG
Önemli Duyurular
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ
Son Tarih: 31.12.2018
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)39
Bugün:2587
Toplam:26460593
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.