EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO, MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'I AĞIRLADI

GSO, MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'I AĞIRLADI [31.03.2017]

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomide çarkları hızlandırmak için bankacılık sisteminde kredilere ilişkin tedbirler aldıklarını ve yatırım ve üretim teşviklerini artırdıklarını belirterek, “2016 yılı dördüncü çeyreğinde yüzde 3,5 büyüme ekonomide hızlı toparlanmayı göstermektedir” dedi.

Gaziantep’te bir dizi ziyaretlerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gaziantep Sanayi Odası’nda (GSO) düzenlenen “Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu toplantıda sanayicilerle bir araya geldi.

Bakan Ağbal, yaptığı konuşmada, küresel ekonomik görünümünü değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin son 14 yıldır olağanüstü büyüme performansı gösterdiğini ve ortalama yüzde 6 büyüdüğünü, istihdamı en çok artıran ülkelerden birisi olduğunu belirten Ağbal, bu ivmeyi devam ettirmek, yeni bir sıçrama yapıp OECD ve AB ülkeleri içerisinde kişi başına düşen milli geliri daha da artırmak gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ile terör olaylarının ekonomi üzerinde biraz yavaşlatıcı etki yaptığını belirten Ağbal, hükümet olarak ekonomide yavaşlayan çarkları eski haline getirmek için bankacılık sisteminde kredilere ilişkin tedbirler aldıklarını, yatırım ve üretim teşviklerini artırdıklarını, tüketim harcamalarını artırıcı bazı düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

Bugün açıklanan 2016 yılı dördüncü çeyrek büyüme rakamlarına değinen Bakan Ağbal, yüzde 3,5 büyümenin ekonomide hızlı toparlanmayı gösterdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gerek 2009 ekonomik krizinde gerek 2016 yılında ikinci yarısında karşılaştığımız bütün sıkıntılar rağmen Türkiye ekonomisi müthiş bir potansiyelini açığa çıkardı. Türkiye ekonomisi çok hızlı toparlanma kabiliyetine sahip. Geçen yıl üçüncü yarıda ekonomide yavaşlamaya rağmen, 2016 yılı büyümesi tahminlerin son derece yukarısında geldi. Hükümet olarak aldığımız tedbirler sayesinde ve siz girişimcilerin, sanayicilerin bütün bu meseleler karşısındaki duruşunuz neticesinde Türkiye ekonomisi hızlı bir toparlanmayla 2016 yılında yüzde 2,9 büyüme performansı sağladı. Bu oran bütün sıkıntılara rağmen olağanüstü bir performans, dördüncü çeyreğe ilişkin büyüme göstergeleri son derece cesaretlendiricidir. İnşallah 2017 tamamında ekonomide büyüme oranları 2016’nın da üzerinde gelecektir.”

Türkiye’yi üst gelir grubu ülkelerinden birisi haline getirmeyi istediklerini belirten Ağbal, “Geleceğimizi inşa edecek yepyeni bir sıçramanın tam zamanıdır. Onun için bu ülkenin temel yapısal reformlarına devam etmesi lazım. Bugün Anayasa değişikliği olarak hep siyasi perspektifte konuştuğumuz devlet yönetim sistemi değişikliği, Türkiye’de milli geliri yukarıya çekecek en önemli değişikliklerden birisidir. İnşallah 16 Nisan’dan sonra ciddi bir reform hamlesi başlatacağız, kalkınmada yeni bir safhaya geçilecek” diyerek sözlerini tamamladı.

-KOÇER: “YÜZDE 3,5 BÜYÜME ÖVGÜYLE BAHSEDİLECEK BİR RAKAM”
AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de konuşmasında, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bakanlığı döneminin “çözüm odaklı, çok hızlı karar verilen, Türkiye ve Gaziantep için çok faydalı işlere imza atılan bir dönem olduğunu” belirterek, Ağbal’a Gaziantep sanayicileri adına şükranlarını sundu.

Türkiye’nin darbe girişimine, sonrasında ekonomi üzerinde yapılan tüm baskılara ve sıkıntılara rağmen, dünyanın üzerimize gelmesine rağmen son çeyrekte yüzde 3,5 büyüdüğüne işaret eden Koçer, “Bu gerçekten övgü ile bahsedilecek bir rakam. Böyle bir ortamda ülkenin büyümesine devam etmesi iftihar edilecek bir durum” diye konuştu.

Koçer, ekonomideki rakamların 2017 yılında çok daha iyiye gideceğini gösterdiğini belirtti.

-KONUKOĞLU: “GAZİANTEP, TÜRKİYE’YE KATMA DEĞER SAĞLAYAN BİR KENT”
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da konuşmasında, şehrin ekonomisini değerlendirdi. Gaziantep’in 2016 yılında binde 1 oranında düşüşle 6 milyar 258 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, en fazla ihracat yapan şehirlerarasında beşinci sıraya yükseldiğini anlatan Konukoğlu, “Hedefimiz ilk 3 içine girebilmek, 2023 yılında 30 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirebilmek” dedi.

Konukoğlu, Gaziantep’in devamlı suretle dış ticaret fazlası veren bir şehir olarak Türkiye’ye net döviz girdisi ve katma değer sağladığına vurgu yaptı.

“2017 yılına daha umutlu, daha hızlı ve daha iyi bir sene olacağı düşüncesiyle başladı” diyen Konukoğlu, Ocak-Şubat 2017 döneminde ihracatlarının yüzde 5,9 artış gösterdiğini, ayrıca sigortalı işçi sayısı ve yeni açılan işyeri sayısının, organize sanayi bölgesinde elektrik tüketiminin arttığını bildirdi.

Konukoğlu, “Bu gösteriyor ki, 2017 yılında inşallah Gaziantep 2016 yılındaki eksiklerini kapacaktır. Sayın Bakanım sizlere bir teşekkürüm daha var; Sayın Başbakan Yardımcımızın talimatıyla bankaların bütün genel müdürleri ile burada toplantı yaptık. Sağ olsun sizin verdiğiniz destekler sayesinde onlar da Gaziantep’e büyük bir destek içinde olacaklarının sözünü verdiler. Bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, AK Parti İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci ile GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve sanayicilerin katıldığı toplantı sonunda Bakan Ağbal, sanayicilerin sorularını da yanıtladı.

GSO Başkanları ve Milletvekili Koçer, toplantının sonunda Maliye Bakanı Naci Ağbal’a bir hediye takdim ettiler.
 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1567 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO, MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'I AĞIRLADIDSC_1384.jpg
 6867867747 (1).jpg
 6867867747 (5).jpg
 6867867747 (6).jpg
 6867867747 (7).jpg
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)470
Bugün:7429
Toplam:26720027
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.