EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO, ASIRLIK KUTNU KUMAŞINA TANITIM FİLMİ ÇEKTİ

GSO, ASIRLIK KUTNU KUMAŞINA TANITIM FİLMİ ÇEKTİ [05.03.2017]

Yöresel değerleri yaşatmaya büyük önem veren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından, asırlık el sanatlarından “Antep kutnu kumaşının” daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla “Bir Tutkudur Kutnu” başlıklı bir tanıtım filmi hazırlandı.

Ülkemizde sadece Gaziantep’te üretilen ve dokuma sanatı 16. yüzyıla kadar uzanan kutnu kumaşının geçen yıl coğrafi işaret tescilini alan GSO, bu kültürel değeri yaşatmak, geliştirmek ve tüm dünyaya tanıtmak için çalışmalara hız verdi.

Mir İletişim Ajansı Başkanı ve Kreatif Yönetmeni Emre Güven ile ekibinin 9 ay süren çekimleri sonunda projenin 8 dakikalık kısa bir tanıtım filmi hazırlandı.

Kutnu kumaşının birbirinden zahmetli ve uzun süren üretim aşamalarının çekimleri; Ahmet Karabulut, Abdulkadir Mekki, Cemil Kınalıgil, Kasım Kaygın, Orhan Tozluoğlu, M. Erdal Elbay gibi ömrünü mesleğe vermiş ustaların anlatımıyla gerçekleştirildi.

Söküm işlemi, boyama işlemi, mezekçilik, taharlama ve dokuma aşamalarını ustalarla birlikte kayda alındığı filmde, kutnu kumaşının tüm serüveni, göz alıcı renkli bir görsellikle sunuluyor.

-FİLM, SOSYAL MEDYA MECRALARINDA YAYINLANIYOR-

Film hazırlanırken ayrıca, kutnu ustası Abdulkadir Mekki’nin özel arşivinden faydalanıldı. Abdulkadir Mekki yıllarca büyük emek harcayarak oluşturduğu albümündeki fotoğrafları, kumaş örneklerinin görsellerini paylaşarak filmin yapılmasına büyük katkı sağladı.

Kutnu kumaşının günümüzdeki örneklerini ve tasarımlarını görme fırsatı bulunan tanıtım filmi; YouTube başta olmak üzere birçok sosyal medya mecrasında da yayınlanmaya başlandı. Film, “https://www.youtube.com/watch?v=pJnlQeXkHWc” ve
“https://www.facebook.com/GaziantepSanayiOdasi/videos/1642943939055055/” ile Sanayi Odası’nın http://www.gso.org.tr/content/kutnu/kutnu.aspx adresinden izlenebiliyor.


-KONUKOĞLU: “KÜLTÜREL BİR MOZAİK”-

Tarihi ve kültürel değerlerin bir toplumun geçmişi olduğuna işaret eden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, bunları aslına uygun olarak koruyarak bugüne uyarlayabilmenin ve yaşatabilmenin önemini vurguladı.

Konukoğlu, kutnu kumaşının Gaziantep kültür hazinesinin en nadide parçalarından birisi olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“Gaziantep’ten dünya mirasına hediye edilen kutnu; tarihin süzgecinden geçerek günümüze gelen kültürel bir mozaiktir, yüzyıllardır ilmek ilmek dokunan emektir, Anadolu’da güzelliğin ve zarafetin sembolüdür… 16. yüzyıldan beri Gaziantep’te dokunan ve padişah kaftanları dikilmesi nedeniyle ‘Saray kumaşı’ olarak da bilinen kutnu kumaşını korumak ve yaşatmak, marka değerini yükselterek ülkemiz ve dünya ekonomisine kazandırmak öncelikli hedeflerimizden birisidir.”

GSO’nun hazırlattığı “Bir Tutkudur Kutnu” filminin, kutnu kumaşının Türkiye ve dünya çapında tanıtılmasına büyük katkı sağlayacağını belirten Konukoğlu, filmin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

-ÖDÜL KAZANDIRDI-

Kutnu Tanıtım Grubu, “Gelenekten Geleceğe Kutnu” projeleri, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından geçen yıl düzenlenen 15. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri Yarışması’nda “Juri Özel Ödülünü” kazanmıştı. Kutnu kumaşının yaşatılması ve marka değeri kazandırılması için gösterdiği çabalardan dolayı Kutnu Tanıtım Grubu, Marketin Türkiye tarafından “Gaziantep’e Katma Değer Katan Marka” olarak da seçilmişti.

Dünyaca ünlü modacı Dilek Hanifi’nin, Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleştirdiği kutnu defilesi tüm dünyada yankı bulurken, Türk tasarımcı Serap Pollard ise "AW15 Kutnu" koleksiyonu ile Londra Moda Haftası'nda moda dünyasına tanıtmıştı.

-KUTNU KUMAŞI-

Antep Kutnu Kumaşı, Gaziantep bölgesinde yüzyıllardır üretilen ve kullanılan genellikle çözgü sateni veya bezayağı örgü ile dokunan, boyuna çizgili desenlerden oluşan bir tür atlas kumaştır.

Bu kumaşın atkı sıklığı ve çözgüsüne göre ‘’kutnu, meydaniye kutnu ve alaca kutnu’’ olmak üzere üç çeşidi bulunur. Bunların tümü Antep Kutnu Kumaşı adı ile anılır.
Çözgüsü ince ipek, atkısı pamuk ve ipek karışık atılmış, çoğunlukla yollu bir kumaştır. Zamanla çözgüsü suni ipek (floş) iplik, atkısı pamuk iplik kullanılmaya başlanmıştır.

Renkli çözgülerin oluşturduğu boyuna çizgili yolların genişlikleri, renkleri ve desenlerine göre Antep Kutnu Kumaşa ‘’Hindiye Kutnu, Mercan Kutnu, Vişneli Furş, Çiçekli Şahiye, Çingene, Sultan, Yeşil İnci…vs’’ gibi değişik adlar verilmektedir.
Çözgü ipliklerinin bağlama batik tekniği ile renklendirilmesinden dolayı kendiliğinden oluşan desenlere göre ise ‘’Sedefli Bağlama Kutnu, Beyaz Taş Kutnu, Zincirli Kutnu, Sarı Taş Kutnu, Bağlamalı Mehtap… vs’’ farklı şekilde isimlendirilmektedir.

Kutnu kumaşı geleneksel giysilerde, halk oyunları kıyafetlerin yanı sıra günlük hayatta kullanılan fular, yelek, gömlek, kravat, çanta, giyim eşyaları ile perde, döşemelik kumaş, dekorasyon ve süs eşyalarının yapımında da kullanılmaktadır.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 2246 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)466
Bugün:227
Toplam:26720396
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.