EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ MARTIN ERDMANN GSO’YU ZİYARET ETTİ

ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ MARTIN ERDMANN GSO’YU ZİYARET ETTİ [01.03.2017]

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Gaziantep Sanayi Odası’nı (GSO) ziyaret etti
Büyükelçi Martin Erdmann, eşi Marion Maria Antonia Erdmann, Almanya’nın Gaziantep Fahri Konsolosu Oktay Kara ve beraberindeki heyetle birlikte GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile makamında bir araya gelerek görüştüler.
Büyükelçi Erdmann, ziyaretlerinin başlıca sebebinin Gaziantep’in Suriyeli mülteciler konusunda odak haline gelmesinden kaynaklandığını ifade ederek, Gaziantep’in mülteci çocukların okullaşmasında ve işe girişlerinin sağlanmasında örnek bir şehir olduğunu, “olağanüstü, emsalsiz bir iş başardığını” belirtti.
Erdmann, “Gaziantep bir örnek rol modeldir. Özellikle sizlerin; mültecilerin işe başlamalarında uyum sağlaması, entegrasyonla ilgili tecrübeleriniz büyük. Tecrübelerinizi Almanya’ya aktarmak isterim. Almanya’da 700 bin mülteci var. Bu Almanya için ciddi, üstesinden gelinmesi gereken zorlu bir görev” diye konuştu.
Ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunan GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu ise konuşmasında, 2016 yılsonu itibariyle Gaziantep’in Almanya’ya ihracatının 168 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Gaziantep’in 450 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptığını belirten Konukoğlu, bu insanlara özelliklerine göre iş imkanı yaratmaya çalıştıklarını söyledi. GSO tarafından yapımı tamamlanan Mesleki Eğitim Merkezi’nde Suriyeli mültecilere de birçok sektöre yönelik eğitimler verileceğini anlatan Konukoğlu, “Vasıflı eleman olarak işgücüne katmaya çalışacağız” dedi.
Kilis ile birlikte kuracakları “Polateli - Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi” ve “Dörtyol - Hassa Tünel Projesi”nden bahseden Konukoğlu, Avrupalı firmaları bu bölgede yatırıma davet etti. Konukoğlu, “İleride burada kurulacak tesislere Suriye’nin yapılanmasında da büyük işler düşecek” sözlerine yer verdi.
Gaziantep’in en fazla ihracat yaptığı 9. Ülke konumunda bulunan Almanya’ya yapılan ihracatın son üç yıldır aynı düzeyde kaldığına işaret eden Konukoğlu, “İleri yıllarda farklı ortaklıklar yapabilmek için Almanya’daki yatırımcıların Gaziantep özeline odaklanması lazım” dedi.

-“TÜRK – ALMAN EKONOMİ GÜNÜ” GAZİANTEP’TE YAPILACAK-

İlk kez duyduğunu belirttiği “Polateli - Şahinbey OSB” projesi ile ilgili beğenisini dile getiren Büyükelçi Martin Erdmann, Gaziantepli ve Alman sanayiciler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.
Almanya Büyükelçiliği tarafından, yeni ticari ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi amacıyla her yıl farklı bir şehirde yapılan “Türk - Alman Ekonomi Günü”nün Gaziantep’te yapılmasını öneren Büyükelçi Erdmann,, “Türkiye ve Almanya’daki sanayicileri Gaziantep’te buluşturup, tanıştıralım. 2017 yılının ikinci yarısında yapalım. Ülkelerimiz arasında çok ciddi ve büyük potansiyel mevcut. Sanayimiz de birbirine çok uyuyor” dedi.
Bu öneriyi memnuniyetle karşılayan GSO Başkanı Konukoğlu, Büyükelçi Erdmann ile tokalaşarak, “Türk – Alman Ekonomi Günü” programının Gaziantep’te yapılmasını kararlaştırdılar.
GSO Yönetim Kurulunun da hazır bulunduğu ziyaretin sonunda Konukoğlu, Büyükelçiye günün anısına bakırdan yöresel bir hediye takdim etti.

 

 

 


 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1916 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ MARTIN ERDMANN GSO’YU ZİYARET ETTİDSC_9156.jpg
 DSC_9198.jpg
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)466
Bugün:7566
Toplam:26720164
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.