EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

''6. PENTEX FUARI'', BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMETŞİMŞEK'İN KATILIMIYLA AÇILDI

''6. PENTEX FUARI'', BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMETŞİMŞEK'İN KATILIMIYLA AÇILDI [08.02.2017]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından düzenlenen, “6. Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı (PENTEX)”, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde törenle açıldı.
GSO tarafından, KOSGEB, Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON), Moda ve Hazır Giyim Federasyonu destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen PENTEX Fuarının açılışı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleştirildi.
Başbakan Yardımcısı Şimşek, yaptığı konuşmada, tekstil ve hazır giyim sektörünün her alanda Türk sanayisinin çok önemli bir lokomotifi olduğunu söyledi.

Bu sektörde 50 bin tane işyeri bulunduğunu, muazzam bir istihdam ve katma değer sağladığını, tekstil ve hazır giyim ihracatının geçen yıl 26 milyar doları aştığını bildiren Şimşek, Türkiye’nin dünya tekstil ihracatında altıncı ve dünya hazır giyim ihracatında sekizinci sırada bulunduğuna dikkati çekti. Şimşek, şunları kaydetti:

“Bu sektör küresel anlamda Türkiye’ye 2 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmiş. Ama Türk firmalarının bu alanda yurtdışında yaptığı yatırım miktarı da 1,3 milyar doları bulmuş. Bu, sektörün ülkemiz açısından büyük önem kazandığını ortaya koymaktadır. Sektörün geleceği markalaşmada, Ar-Ge çalışmalarındadır. Zaten kalitede, deneyimli iş gücü anlamında birçok eşiği aşmış durumdadır. Şimdi küresel rekabette konumumuzu daha fazla güçlendirmek için markalaşma önemli.”

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality’nin Türkiye’de başlatıldığını hatırlatan Şimşek, sektör temsilcilerine “Tasarım, Ar-Ge alanlarında her türlü desteğimiz var, mutlaka faydalanın. Sizin yanınızdayız. Destek vermeye devam edeceğiz” diye seslendi.

-“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE VAR GÜCÜMÜZLE KATKIDA BULUNACAĞIZ”-

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da konuşmasında, tekstil ve hazır giyim sektörünün gerek ülke geneline işletme yapısı ve istihdam olanaklarıyla, gerekse net ihracat fazlasıyla Türkiye için olduğu kadar dünya için en önemli sektörlerden birisi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün TOBB Ekonomi Şurası’nda istihdam seferberliği başlattığını anımsatan Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Tekstil sektörü ve Gaziantep olarak hepimiz bu seferberliğe katkı koymak için yola çıktık. Bizlerin bunları yapabilmesi için önümüzdeki çakıl taşlarının ayıklanması gerekiyor. Özellikle konfeksiyon ithalatının önüne mutlaka duvar çekmemiz lazım. Binlerce işsizimiz varken, Suriye’den gelenlere de iş imkanı sağlamaya çalışan bu sektör varken; ithalatına müsaade etmemiz doğru değil. Gümrük duvarlarımızı yukarıya çekip, Türkiye’deki tekstilin önünü açmak lazım. Gümrük duvarlarının yukarıya çekilmesiyle birlikte, biz şu anda tekstil sektöründe çalışan sayısının en az yüzde 25 daha fazlasının çalıştırırız.”

Konukoğlu, Türkiye genelinde tekstilde 1,5 milyondan fazla çalışan olduğunu, yan sanayilerle birlikte bu rakamın 5 milyonu bulduğunu bildirdi.

Gaziantep’in tekstilin önemli başkentlerinden birisi olduğuna işaret eden Konukoğlu, Gaziantep’in geçen yıl 1 milyar 295 milyon dolarlık tekstil ihracatı, 137 milyon dolarlık hazır giyim ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Şehir olarak 2017 yılı Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre hazır giyim ihracatımızı yüzde 55,7 oranında artırdık. Zorluklara rağmen yılmayarak ihracatımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Gaziantep’in toplam ihracatı da yüzde 16 arttı. Atalarımız milli mücadeleyi nasıl yaparak 96 yıl önce ‘Gazi’ unvanını aldıysak, bugün de ekonomik seferberlikte varız. Gerek istihdam seferberliğine gerekse ekonomi seferberliğine var gücümüzle katkıda bulunacağız. Bu konuda bizi destekleyen bütün sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Çünkü onların sayesinde bu şehir ayakta duruyor, Türkiye’ye katkıda bulunuyoruz.”

Konuşmaların ardından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkana Fatma Şahin, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, PENKON Başkanı Mehmet Haskaya, Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya ve diğer protokol üyeleri tarafından açılışı kurdelesi kesilerek, stantlar dolaşıldı.

-FUAR 12 ŞUBAT’A KADAR SÜRECEK-

PENTEX Fuarı’na, Gaziantep’in yanı sıra Adana, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Mersin illerinden 120 firma katılarak, stant açtı.

Penye ürünleri, konfeksiyon ürünleri, kumaş, dikiş makinaları, konfeksiyon yan sanayi ve aksesuarları, etiketleme ve desen baskı sistemleri, katlama ve paketleme makinaları, temizleme makinaları, kalite kontrol ve metraj ölçüm makinaları, ütü makine ve presleri, depolama ve askı sistemleri gibi geniş bir yelpazede ürün ve hizmetlerin vitrine çıktığı fuarda, 250 marka temsil ediliyor

Yurtiçinden profesyonel ziyaretçilerin yanı sıra Irak, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetleri gibi ülkelerden de ziyaretçilerin gelmesi beklenen fuar, 12 Şubat tarihine kadar gezilebilecek.
 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 2042 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
''6. PENTEX FUARI'', BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMETŞİMŞEK'İN KATILIMIYLA AÇILDI67867856856 (5).jpg
 67867856856 (1).jpg
 67867856856 (10).jpg
 67867856856 (13).jpg
 67867856856 (2).jpg
 67867856856 (8).jpg
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)480
Bugün:44
Toplam:26720213
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.