EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO BAŞKANI KONUKOĞLU, TOBB HEYETİ İLE BİRLİKTE MISIR’I ZİYARET ETTİ

GSO BAŞKANI KONUKOĞLU, TOBB HEYETİ İLE BİRLİKTE MISIR’I ZİYARET ETTİ [02.02.2017]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetiyle birlikte kara kıtanın en büyük ekonomik ülkelerinden birisi olan Mısır’a giderek, çeşitli temaslarda bulundu.

Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil’in daveti üzerine TOBB heyeti, iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile birlikte işadamları ve basın mensuplarının bulunduğu heyet, Mısır-Türkiye İş Forumu’nu katıldı ve Türk firmalarınca gerçekleştirilen yatırımları yerinde gördü.

Program kapsamında, Mısır’dan yaklaşık 80 firma, TOBB heyeti ile Kahire Büyükelçiliğince belirlenen Kahire’de aktif Türk firmalarının katılımıyla “Mısır-Türkiye İş Forumu” gerçekleştirildi. Forum açılış konuşmalarını, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Forum kapsamında, Mısır’da yatırım fırsatları ve önümüzdeki dönem yatırım projeleri konusunda Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı ve Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Ala Ezz tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Ayrıca, Türk ve Mısır firmaları arasında çok sayıda iş görüşmesi düzenlendi.

Heyet, LİMAK tarafından yapımı gerçekleştirilen Kahire Havaalanı 2 Nolu Terminali de gezdi.

TOBB heyeti ayrıca, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Tareq Qabi tarafından Bakanlık binasında kabul edildi. Heyet halindeki görüşme sonrasında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kahire Maslahatgüzarı Ali Rıza Güney, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil, Bakan ile ayrıca görüşmede bulundu. Görüşme sırasında, Mısır’da faaliyet gösteren Türk firmalarının talepleri aktarıldı.

-KONUKOĞLU: “MISIR İLE DIŞ TİCARETİMİZİ BÜYÜTMELİYİZ”-

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı açıklamada, TOBB heyetiyle birlikte Mısır’ı yaptıkları ziyaretin iki ülke iş dünyası temsilcileri açısından çok verimli ve yararlı geçtiğini ifade etti.

Afrika’nın, ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra ihracat açısından büyük fırsatlar barındırdığına vurgu yapan Konukoğlu, Afrika kıtasının gelişme potansiyelinin çok yüksek olması nedeniyle tüm dünya ülkelerinin göz diktiği büyük bir pazar olduğunu belirtti.
Gaziantep’in ihracatında üçüncü sırada en fazla payı Afrika ülkeleri grubunun aldığını, buraya geçen yıl 803 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını bildiren Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Şehrimizden en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Mısır 17. sırada yer alıyor. Mısır, kara kıtanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir. Türkiye’nin bu ülkeye geçen yılki ihracatı 2 milyar 739 milyon dolar, Gaziantep’in ihracatı da 68 milyon 329 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak bu gerek ülkemiz ve şehrimizin hedefleri gerekse ihracat potansiyelimizi yansıtmaktan çok uzak bir rakamdır. Mısır ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha ileri seviyeye taşıyacak fırsatlar bulunuyor. İşadamlarımız, Mısır ile birlikte üçüncü ülkelerde de önemli işbirlikleri yapabilir. Bu potansiyeli iyi değerlendirerek, dış ticaret hacmimizi büyütmek, her alanda çok yönlü işbirliğini geliştirmek istiyoruz. Bu açıdan TOBB heyetinin Mısır programı son derece önemli olmuştur.”

Gaziantep’ten bu ülkeye en çok halı, dokunmamış kumaşlar ve eşyalar, suni-sentetik iplikler, pamuk ipliği, plastik ve mamulleri, tekstil ve gıda makineleri, bulgur ve irmik, kağıt-karton, pastacılık ürünleri ihracatı yapıldığını anlatan Konukoğlu, Gaziantepli işadamlarının, alternatif ihracat pazarları arasında en fazla umut vadeden Afrika ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 2028 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO BAŞKANI KONUKOĞLU, TOBB HEYETİ İLE BİRLİKTE MISIR’I ZİYARET ETTİ909967452356 (1).jpg
 909967452356 (2).jpg
 909967452356 (3).jpg
 909967452356 (4).jpg
Önemli Duyurular
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)470
Bugün:96
Toplam:26720265
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.