EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

“GAZİANTEP’İN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ” YAPILDI

“GAZİANTEP’İN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ” YAPILDI [25.12.2016]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından düzenlenen geleneksel “Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni – 2016 ’’, Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene katılan bütün misafirlerine saygılarını sunan ve ödül alacak üyelerini kutlayan
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, bugün Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünü kutlamanın gurunu yaşadıklarını da ifade ederek, vatanı bizlere miras bırakan kahraman ecdadımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle andı.

Konukoğlu, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin yaşandığını anımsatarak, ‘’15 Temmuz gecesi tarih tekerrür etmiş, Yüce Milletimiz bir kez daha kurtuluş destanı yazmıştır. Darbelere ve işgal girişimlerine izin vermeyeceğini bütün dünyaya kanıtlamıştır. Düşmanlarımız bilsinler ki; vatanımızın bir karış toprağına, bayrağımıza,
birlik beraberliğimize göz diken olursa, gözünü oyarız. Tüm demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz’’ dedi.

GSO olarak, dayanışma içinde olmaya ve şehitlerimize sahip çıkmaya devam ettiklerini vurgulayan Konukoğlu, Başbakanlık tarafından başlatılan kampanyaya sanayiciler olarak, 21 milyon 635 bin lira bağışta bulunduklarını anımsattı.

-‘’SANAYİ SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMA DAHA CAZİP HALE GETİRİLMELİ’’-

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konukoğlu, küresel ve bölgesel olumsuz koşullara rağmen 27 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde daraldığını anımsattı.

Konukoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
‘’Ekonomide iyileştirmeye dönük önemli kararlar alan ve teşvik paketleri açıklayan hükümetimizin, olumlu çabalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak böyle bir dönemde ekonomide milli seferberlik ilan etmek zorundayız. Üretim ağırlıklı bir modelle yüksek büyümeyi yakalamaya, sanayi sektöründe çalışmayı daha cazip hale getirmeye mecburuz. Bunun için istihdam üzerindeki vergi ve prim yükü, daha fazla destekle rekabetçi seviyelere çekilmelidir. Mevcut çalışan sayımızın korunması açısından sigorta prim desteği, yeni işçilerin yanı sıra halen çalışanlara da verilmelidir. Gelir vergisi taban uygulaması kademeli olarak yükseltilerek, asgari ücret üzerindeki yük hafifletilmelidir. Açıklanan, Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi paketini olumlu buluyoruz. Ancak, teşvik edilecek sektörler iyi belirlenmelidir. Bölgede faaliyet gösteren özel sektöre, devlet eliyle rakip çıkarılmamalıdır. Bu arada, ekonomideki durgunluk ve kurdaki dalgalanmadan olumsuz etkilenen mevcut çalışan işletmelere üretimlerini destekleyici teşvikler verilmelidir.’’

-‘’FİNANSAL DESTEKLER ARTIRILARAK SÜRDÜRÜLMELİDİR’’-

GSO Başkanı Konukoğlu, piyasalarda yaşanan nakit sıkıntısına işaret ederek, şunları kaydetti:

‘’KOBİ’lere verilen 50 bin TL faizsiz kredi can suyu olacaktır. Kredi miktarları artırılarak,
bu destekler sürdürülmeli ve daha fazla KOBİ’nin faydalanması sağlanmalıdır. Bu süreçte, finans dünyasının daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Bankalar, reel sektöre kullandırdığı tüm kredileri, talep doğrultusunda vade gözetmeksizin yeniden yapılandırmalıdır. Bu yapılandırma sanayicilerimize nefes aldıracak, ekonomiye hareket kazandıracaktır.

Ayrıca, ihracatçımıza dünyanın bütün kapılarını açacak yeşil pasaport uygulamasına ilişkin altyapının bir an önce tamamlanarak, hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu kapsamda, 10 milyon doların üzerinde ihracat yapan gruplarda, yüzde 10’dan fazla hisseye sahip olan ortaklara ve eşlerine mutlaka yeşil pasaport verilmelidir.’’

Her 5 gencimizden biri işsizken, sanayide ara elaman bulamadıklarının altını çizen Konukoğlu, beşeri sermayenin nitelikli yetişebilmesi için bütün liselerin, meslek lisesine dönüştürülmesi gerektiğini bildirdi.

Konukoğlu, ekonomik faaliyetlere yönelik tüm bu çalışmaların gerçekleşmesinin, özel sektöre güç ve moral kazandıracağını, yatırım şevkini canlandıracağını belirtti.

-‘’GAZİANTEP’E ÖZEL DESTEK VERİLMELİ’’-

Gaziantep’in 2016 yılında da ülkenin lokomotif gücü olmayı sürdürdüğünü vurgulayan Konukoğlu, ekonomik daralmaya ve pazarlarındaki problemlere rağmen yatırıma, üretime, istihdama, ihracata ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini anlattı.

Ülkeye duydukları güvenin bir sonucu olarak, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde son 2 yılda 120 yeni fabrika üretime geçtiğine, faaliyette olan tesis sayısının toplam 966’ya çıktığına ve şu anda 85 firmanın inşaat çalışmalarının sürdüğüne dikkati çeken Konukoğlu, diğer yandan 174 ülkeye mal satmayı, Türkiye’de en fazla ihracat yapan 5. Şehir konumuna yükselmeyi başardıklarını söyledi.

GSO’nun, bölge sanayisine ivme kazandıracak projelere ağırlık verdiğini dile getiren Konukoğlu, bu yıl ‘’Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah OSB’’ ile ‘’Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB”nin kuruluşunun tamamlandığını, ayrıca “Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi İhtisas OSB’’ kurmak için Bakanlığa başvuru yaptıklarını hatırlattı.

Konukoğlu, hükümetten şu taleplerde bulundu:
‘’Şunu özellikle vurgulamak isterim ki; özel sektör yatırımlarıyla büyüyen, istihdam deposu olan ve aynı zamanda 450 bin Suriyeliyi misafir eden Gaziantep, bölge ekonomisi ve sosyal barışın en önemli teminatıdır. Ancak, Ortadoğu krizinden en çok etkilenen şehir olarak, şimdi bir de ekonomi gazisiyiz. Hükümetimizden, bu dönemi sorunsuz geçirebilmemiz için Gaziantep’e özel destek vermesini, şehrimizdeki şirketlerin sigorta primleri ve vergilerinin en az 1 yıl boyunca devletimiz tarafından karşılanmasını istiyoruz. Ayrıca, şehrimizde işsizlerin faydalanacağı Mesleki Eğitim Merkezi’nin hizmet binasını inşallah kısa zamanda açacağız. Suriyelilere de eğitim verilecek bu merkezin faaliyetlerinin desteklenmesini özellikle talep ediyoruz.’’

-‘’BU COĞRAFYADAKİ KİRLİ OYUNLARI BOZACAK TEK ÜLKE TÜRKİYE’DİR’’-

GSO Başkanı Konukoğlu, küresel güçler ve maşaları tarafından Ortadoğu’nun savaş yoluyla yeniden şekillendirmek istendiğini, ‘’demokrasi getirme’’ bahanesiyle ülkelerin kan gölüne çevrildiğini söyledi.

Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Yanı başımızda Suriye’de; çoluk çocuk binlerce masumun katledildiği, tarihin en büyük zulümlerden biri bütün dünya tarafından film gibi izlenirken, Türkiye mazlumlara kucak açmıştır. Bu coğrafyada kirli oyunları bozacak, barış ve istikrar getirecek tek ülke Türkiye’dir. Bunun farkında olan dış güçler, ülkemize birçok cepheden saldırmaktadır.15 Temmuz sonrası bir yandan ekonomiyi hedef alan algı operasyonları, diğer yandan terör belasıyla mücadele ediyoruz.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bir asır önce yazdığı İstiklal Marşımız bugün de halkımızın duygularına tercümandır. İstiklal Marşımızın ilk kıtasını tüm dünyaya bir kez daha haykırıyorum: ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir, o benim milletimindir ancak’. Yedi cihan gelse de üstümüze, Yüce Milletimizin istiklaline ve istikbaline pranga vuramayacaktır.’’

-‘’ULUSAL ÇIKARLARIMIZI KORUMALIYIZ’’-

“Biz sadece ekonomiyi düşünmüyoruz, asıl mesele devletin ve milletin bekasıdır’’ diyen GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu’nun sözleri sık sık alkışlarla kesildi.
Konukoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Unutmayalım ki, vatanımız varsa biz varız, devletimiz varsa biz varız. Bugün hepimize düşen görev; safları sıklaştırmaktır. Görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak,
birlik ve bütünlüğümüzü, ulusal çıkarlarımızı korumaktır. Milli mücadelenin bayraktarlığını yapan Gaziantep olarak bizler; devletimizin, teröre karşı amansız mücadelesinde sonuna kadar yanında yer alacağız ve her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. İş dünyası olarak, umudumuzu her zaman canlı tutuyoruz. Ve Türkiye’yi her alanda, AB ülkelerinden daha ileri seviyeye taşımamız, darbe anayasasından bir an önce kurtararak çağdaş bir anayasa ile yolumuza devam etmemiz gerektiğine inanıyoruz.’’

Vatana duydukları sevdanın bir kez daha altını çizen Konukoğlu, bu uğurda daha güçlü bir Gaziantep ve daha güçlü bir Türkiye için azimle çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini vurguladı.

Ödül alacak tüm firmaları ve çalışanlarını bir kez daha kutlayan GSO Başkanı Konukoğlu, tüm misafirlerine törenlerine katıldıkları için teşekkür ederek, konuşmasını tamamladı.

 

1.      TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİRİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞLARI KATEGORİSİ

2016 YILI TÜRKİYENİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU SIRALAMASINDA

İLK 500’E GİREN FİRMALAR

 SIRA NO

FİRMA ADI

1

SANKO TEKSTİL İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

2

GÜLSAN SENTETİK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.

3

KÖKSAN PET VE PLASTİK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

4

ŞÖLEN ÇİKOLATA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

5

BEŞLER MAKARNA UN İRMİK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

6

MERİNOS HALI SAN. VE TİC. A.Ş.

7

ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.

8

SÜPER FİLM AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

9

OBA MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.

10

ŞİRECİ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

11

KADOOĞLU YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş.

12

MELİKE TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

13

SELÇUK İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

14

MUTLU MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.

15

GÜRTEKS İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

16

KARTAL HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

17

NADİR YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş.

18

KAPLAN KARDEŞLER HALI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

19

SAYINLAR GIDA MADDELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

20

SANKO ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş.

 

2.      TÜRKİYENİN EN BÜYÜK İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞLARI KATEGORİSİ 

2016 YILI TÜRKİYENİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU SIRALAMASINDA

İKİNCİ 500’E GİREN FİRMALAR

SIRA NO

FİRMA ADI

1

ERUSLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

2

SAFYÜN HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

3

BARTIN ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.

4

UNAT YAĞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

5

ZAFER TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

6

FESTİVAL İPLİK VE HALI SAN. VE TİC. A.Ş.

7

ZEKİ MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş.

8

CANAN TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

9

UĞURDEMİR HALI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

10

KAŞMİR HALI SAN. VE TİC. A.Ş.

11

MELTEM TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

12

ÜNAL SENTETİK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.

13

ÇELİKASLAN TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

14

BAŞAK TRAKTÖR TARIM ZİRAAT VE İŞ MAKİNALARI SAN. TİC. A.Ş.

15

YASİN KAPLAN TEKSTİL VE HALI SAN. TİC. A.Ş.

16

BİSKA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

17

TAT MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş.

18

BEŞAN NİŞASTA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

19

ERDEM SOFT TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

20

ANGORA HALI SAN. VE TİC. A.Ş.

21

FLAMENT TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

22

GÜR İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

23

BEŞLER GIDA VE KİMYA A.Ş.

24

BADE DOKUMA TEKSTİL HALI SAN. VE TİC. A.Ş.

25

RİTAŞ KİMYA VE TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş.

26

PAKTEN SAĞLIK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

 

3.      ARGE ÖDÜLLERİ TÜBİTAK KATEGORİSİ

Sıra no

Kuruluş

Konu

1

AKANLAR ÇİKOLATA İÇECEK GIDA SAN. VE NAKLİYAT TİC. LTD. ŞTİ.

Kakao muadili yerli ürün kullanımı ile kahvaltılık sürülebilir krema üretimi

2

BALAT MENSUCAT SAN. VE TİC.A.Ş.

Tufting ve makine halısı için kaplama ve Apre makinası tasarımı ve üretimi projesi

3

ERYAP GRUP YAPI MALZEMELERİ SAN. VE TİC.A.Ş.

Fenol formaldehit içermeyen yeni nesil, çevre dostu taşyünü yalıtım malzemesinin geliştirilmesi

4

ESMAK PALET-MAKİNA VE METAL SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

Otomatik çember şerit makinesi tasarım ve prototip üretimi

5

MENNAN MAKİNA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

BCF makinasında üretim kapasitesini arttırmaya yönelik tasarım ve iyileştirme çalışması

6

POMAK MAKİNA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

Bebek bezi sektörüne yönelik yan bant dilimleme ve çapraz sarım makinası

7

RİTAŞ KİMYA VE TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.

Nonwoven dilimleme ve paketleme makinası projesi

8

SANKO TEKSTİL İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

Üretim hızını ve standardizasyonunu arttırmaya yönelik tork kontrollü bijon sıkma otomasyonu projesi.

9

STP MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

Halı boyama ve fiksaj hattı tasarımı ve prototip üretimi projesi

10

SÜPERFİLM AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

Çevresel ve ekonomik özellikleri yüksek, düşük yoğunluklu polyester film geliştirilmesi ve üretilmesi ile Yüksek sızdırmaz yapışma özelliğine sahip BOPP film üretimi projeleri

 

 

 

 

 

4.      ARGE ÖDÜLLERİ KOSGEB KATEGORİSİ

Sıra no

Kuruluş

Konu

1

MEHMET BOYÇAY-BOYÇAY MAKİNE

Yağ Filtreleme Makinası projesi

2

MEGA TIP SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Katalaz Testi geliştirme projesi

3

MİTAŞ GAZİANTEP MAKİNA İMALAT SAN. VE TİC. A.Ş.

Fikse Makinası projesi

4

ŞAHVELİ MAKİNA-TEKSTİL-PLASTİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Kıymayı şişe nakışlı saplama makinası projesi

 

 

 

 

5.      ARGE ÖDÜLLERİ ARGE MERKEZLERİ KATEGORİSİ

Sıra No

Başvuru Sahibi

1

SANKO TEKSTİL İŞLETMELERİ A.Ş. MAKİNE ŞUBESİ (GAZİANTEP)

 

6.      EN FAZLA PATENT BAŞVURUSU YAPAN İLK ÜÇ FİRMA KATEGORİSİ

Sıra No

Başvuru Sahibi

1

BAŞAK TRAKTÖR TARIM ZIRAAT VE IŞ MAKINALARI SAN. TİC. A.Ş.

2

MESPA SAĞLIK MALZEMELERI SAN. VE TİC. A.Ş.

3

SANKO TEKSTIL IŞLETMELERI SAN. VE TİC. A.Ş.

 

7.      EN FAZLA TASARIM BAŞVURUSU YAPAN İLK ÜÇ FİRMA KATEGORİSİ

Sıra No

Başvuru Sahibi

1

MERİNOS HALI SAN. VE TİC. A.Ş.

2

MUTAŞ HALI  A.Ş.

3

KARTAL HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

 

8.      EN FAZLA MARKA BAŞVURUSU YAPAN İLK ÜÇ FİRMA KATEGORİSİ

Sıra No

Başvuru Sahibi

1

ŞÖLEN ÇİKOLATA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

2

KARTAL HALI TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

3

SANKO TEKSTİL İŞLETMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

 

9.      EN FAZLA FAYDALI MODEL BAŞVURUSU YAPAN İLK ÜÇİ FİRMA KATEGORİSİ

Sıra No

Başvuru Sahibi

1

ALFATAH PLASTIK TEKSTIL MAKINA LOJISTIK SAN. IÇ VE DIŞ TIC.LTD.ŞTI.

2

GÜLSAN SENTETIK DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.

3

KARTAL HALI TEKSTIL SAN. VE TİC. A.Ş.

 

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 2891 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
“GAZİANTEP’İN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ” YAPILDI67867967978 (6).jpg
 67867967978 (1).jpg
 67867967978 (4).jpg
 67867967978 (7).jpg
 67867967978 (8).jpg
 67867967978 (9).jpg
Önemli Duyurular
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ
Son Tarih: 31.12.2018
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)37
Bugün:2184
Toplam:26460190
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.