EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

AR-GE SANAYİCİ BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AR-GE SANAYİCİ BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ [28.04.2016]

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesinde ileri üretim teknolojilerinin önemini belirtirken, ‘’İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarını ticarete dönüştürmeli, üniversite-sanayi işbirliğini sürekli geliştirmeliyiz’’ dedi.

TÜBİTAK Marmara Teknokent önderliğinde, GSO, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Gaziantep Teknopark işbirliğiyle düzenlenen ‘’Ar-Ge Sanayici Buluşması’’ toplantısı, Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sanayicilerle teknolojik bilgi alışverişi yapılması, yeni işbirliği fırsatlarının araştırılması ve bölgede teknolojik değerlerin oluşturulması amaçlanan programa, Türkiye’nin önde gelen 10 teknoparkı ve buralarda faaliyet gösteren 55 firma katıldı.

GSO Başkanı Konukoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, günümüz iş dünyasını derinden etkileyen kavramların başında değişimin geldiğine işaret ederek, rekabetin giderek keskinleştiği piyasalarda işletmelerin varlığını sürdürebilmesinin temel koşulunun değişim olgusunu iyi anlamak ve buna uygun stratejiler geliştirmek olduğunu söyledi.

Sanayi işletmelerinin Ar-Ge ve inovasyon kültürünün altyapısını oluşturmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapan Konukoğlu, GSO olarak kent sanayisini Ar-Ge ve yenilikçiliğe dayalı bir konuma yükseltecek, global ölçekte rekabetçi yapıya kavuşturacak birçok projeyi hayata geçirmeye devam ettiklerini anlattı.

Konukoğlu, bugün Türkiye’nin altıncı büyük ekonomisine sahip olan Gaziantep’in başarısında yürüttükleri projelerin önemli katkı sağladığını kaydetti.

GSO Başkanı Konukoğlu, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için sanayiyi yüksek katma değerli ve ileri teknoloji ürünleri taşıması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bunun için inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarını ticarete dönüştürmeliyiz ve bu kapsamda üniversite-sanayi işbirliğini sürekli geliştirmeliyiz. Türkiye’deki Ar-Ge harcamaları sürekli bir artış trendi izlemektedir. Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki oranı 10 yıl önce bindelik rakamlarla ifade edilirken, 2014 sonu itibariyle yüzde 1 oranını geçmiş ve 18,7 milyar TL’ye ulaşmıştır. İnşallah bu oranı, gelişmiş ülkelerdeki yüzde 2-3 seviyelerine getireceğiz.’’

Konukoğlu, hükümetin yeni çıkardığı Ar-Ge Yasasını, rekabetçiliği yüksek bir ekonomi oluşturulması açısından çok olumlu bulduklarını sözlerine ekledi.

-TÜBİTAK BAŞKANI: ‘’AR-GE HARCAMASINI YÜZDE 3’E ÇIKARACAĞIZ’’-
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin de konuşmasında, Türkiye’nin Ar-Ge harcamaları oranı açısından Asya ülkelerini geçmek üzere olduğunu, ama hala bir Avrupa ve Uzakdoğu seviyesini yakalayamadığını belirtirken, ‘’Bunu yüzde 3’e çıkarma hedefimiz var. 2023 hedefleri içinde yüzde 3 olarak ayrılan Ar-Ge payının üçte ikisini de özel sektörün yapmasını istiyoruz’’ dedi.

Prof. Dr. Ergin, şunları kaydetti:
‘’Ar-Ge, inovasyona yatırım yapmaya inanmamış akademi ve sanayi bu işe bu parayı yatırmaz. Sanayinin nihai hedefinin para kazanmak olduğuna inanmıyorum. Geçmişteki küresel krizler gösterdi ki, mühim olan hayatta kalabilmektir. Bunun en doğal gereklerinden birisi beslenmek ve onu enerjiye dönüştürmektir. İnovasyon, Ar-Ge, eğitim konuları bizi besleyecek ana kaynaklardır.’’

Ar-Ge harcaması içinde özel sektörün oranının yüzde 50,9 olduğunu bildiren Prof. Dr. Ergin, hedeflerine ulaşmak için TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırma çalışması başlattıklarına vurgu yaptı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise üniversite-sanayi işbirliğinin önemini vurguladığı konuşmasında, bilgiyi sermaye ile buluşturarak o dinamizm ile yeni ufuklara yelken açmak gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, ‘’Bilgiyi, ürün içine gömeceksiniz. Buna Ar-Ge deniyor. Bir ise 5, hatta 100 oluyor. Bilgiyi ürünün içine gömmediğimiz takdirde, global dünyada ekonomik olarak var olmamız mümkün değil. Biz 8 yıllık dönemde, sanayicilerimizle hep birlikte bilginin sanayi ile buluşması için gayret gösterdik. Bu anlamda Gaziantep, Türkiye’ye örnek olacak hamlelerde bulundu. Çok güzel işbirlikleri kurdu’’ ifadelerini kullandı.

-BAYAN FORKLİFT OPERATÖRLERE SERTİFİKALARI DAĞITILDI-
Açılış programının ardından, GSO öncülüğünde Türkiye’de ilk kez bayanlara yönelik düzenlenen simülatörlü forklift operatörlüğü kursunu başarıyla tamamlayan 30 kadına sertifikaları dağıtıldı.

TÜBİTAK Marmara Teknokent’te yer alan ve Türkiye’nin ilk ve tek İş makinesi simülatörünü üreten Sanlab Simulatör firması tarafından forklift eğitimi verilen Türk ve Suriyeli kadınlardan oluşan kursiyere sertifikaları, Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek ve Sanlap firması yetkilisi Salih Kükrek tarafından verildi.

GSO Başkanı Konukoğlu, kursu tamamlayan kadınların iş bulmaları için takipçi olacaklarını, Gaziantep’teki sanayicilerin yanlarına yerleştireceklerini belirtti.

Daha sonra kursiyerler, Mavera Kongre ve Sanat Merkezi önünde forklift kullanarak, konuklara mini bir gösteri sundular.

Ardından protokol üyeleri, teknokent firmalarının açtıkları stantları gezerek, çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Program, Gaziantepli sanayiciler ile programa katılan teknokentlerde faaliyet gösteren firmaların ikili görüşmesi ile devam etti.
 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 2036 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
AR-GE SANAYİCİ BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ56756867679 (10).jpg
 56756867679 (11).jpg
 56756867679 (12).jpg
 56756867679 (2).jpg
 56756867679 (4).jpg
 56756867679 (7).jpg
Önemli Duyurular
UKOME KARARI
Son Tarih: 28.02.2019
GÜRCİSTAN'DAKİ PROJELER
Son Tarih: 28.02.2019
DEVLET MALZEME OFİSİ İHALESİ
Son Tarih: 19.02.2019
TUNUS FUARLARI HK.
Son Tarih: 28.02.2019
BAĞDAT AGROFOOD FUARI
Son Tarih: 11.03.2019
IRAK'TA YATIRIM İMKANLARI HK
Son Tarih: 08.03.2019
TABS BEYAN SİSTEMİ
Son Tarih: 01.04.2019
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)9
Bugün:2571
Toplam:26980043
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.