EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GAZİANTEP ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PROJESİ BAŞLADI

GAZİANTEP ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PROJESİ BAŞLADI [06.10.2015]

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) liderliğinde yürütülen, “Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi” uygulanmaya başladı.
Proje kapsamında Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan ve farklı sektörlerden firmalar arasında Endüstriyel Simbiyoz olanakları belirlenecek ve bunlar arasından seçilecek 3 endüstriyel simbiyoz olanağı detaylı fizibilite çalışmaları gerçekleştirilecek.
Çalışmalar kapsamında OSB’deki firmalar arasındaki atık değişimi, lojistik ve altyapının ortak kullanımı işbirliği olanakları bazlı endüstriyel simbiyoz potansiyeli detaylı olarak çalışılacak.
Fizibilite çalışmalarında, önerilen endüstriyel simbiyoz olanağının işletmelere uygunluğu, yapılacak yatırımın geri ödeme süresi, ürün kalitesine ve işletme süreçlerine olası etkileri, işçi sağlığı ve işyeri güvenli üzerindeki etkileri bazlı detaylı çalışmalar firmalar özelinde toplanacak veriler kullanılarak gerçekleştirilecek.
Proje kapsamında ayrıca OSB için belirlenen endüstriyel simbiyoz potansiyeli, ‘’Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin (OSB) ‘Eko-Endüstriyel Park’ olarak yapılandırılması için fizibilite çalışması da gerçekleştirilecek.
Bu amaçla endüstriyel simbiyoz olanaklarının belirlenmesi için yazılım, veri tabanı karar destek araçları ile firmalar arası endüstriyel simbiyoz olanakları için gerçekleştirilecek fizibilite çalışmalarının sonuçları birlikte kullanılarak, Polateli-Şahinbey OSB’nin bir eko-park olarak tasarlanmasına yönelik olarak öneriler geliştirilecek. Bu öneriler arasında, Polateli-Şahinbey OSB’de yer alması planlanan firmalara ek olarak, hangi sektörden firmaların yer alması gerektiği, hangi kaynakların ve hizmetlerin ortak kullanılacağı kaynak verimliliği potansiyelini maksimize edecek uygulamalara yönelik projeksiyonlar yapılacak ve öneriler gerçekleştirilecek.
Proje faaliyetleri kapsamında Gaziantep’te bulunan GSO paydaşlarıyla görüşülerek projenin tanıtımı yapılarak projenin diğer adımlarına katkı sağlayacak fikir alışverişlerinde bulunuldu.
Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek çalıştay faaliyetleri ile farkındalığın arttırılarak projeye daha fazla hedef kitlenin katılımının sağlanması amaçlanıyor.
 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 2307 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
GAZİANTEP ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PROJESİ BAŞLADI46547845845.JPG
Önemli Duyurular
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ
Son Tarih: 31.12.2018
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)35
Bugün:2242
Toplam:26460248
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.