EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GAZİANTEP İHRACATINDA MÜJDELİ HABERLER

GAZİANTEP İHRACATINDA MÜJDELİ HABERLER [01.09.2015]

Dünya ekonomisinde zorlu bir dönemden geçilmesine ve temel pazarlarda sorunlar yaşanmasına rağmen Gaziantep ihracatında Ağustos ayında güzel haberler peş peşe geldi.

Ağustos ayında Gaziantep’in ihracatı yüzde 9,6 artış gösterdi. Son bir yılın en yüksek ihracat artış oranına imza atıldı. Gaziantep ayrıca Ağustos ayı ihracatında Ankara’yı geçerek, Türkiye’de en fazla ihracat yapan iller arasında 5’inci sıraya yükseldi. Aylık bazda Ankara’ya 12,2 milyon dolarlık fark attı.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’ten 2015 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 526 milyon 356 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.

Konukoğlu, ‘’Ocak-Ağustos 2015 dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın sekiz aylık dönemine göre yüzde 3,6 oranında azalarak 4 milyar 74 milyon 108 bin dolar oldu. Geçen yıl Ocak-Ağustos döneminde Gaziantep’ten 4 milyar 226 milyon 656 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı’’ bilgisini verdi.

İhracatın son aylarda toparlanma eğilimi doğrultusunda artı yönde bir seyri izlediğini ve bu gelişmenin umut verici olduğunu ifade eden Konukoğlu, ‘’Ağustos ayında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 içerisinde sadece Gaziantep, Hatay ve Bursa artış gösterebildi. Hazır giyim ve tekstil gibi bazı sektörlerimizin yanı sıra en büyük pazarımız Irak’a ihracat rakamlarında iyileşme artışta etkili oldu’’ dedi.

-‘’SİYASİ İSTİKRARIN TESİS EDİLMESİ, EKONOMİYİ POZİTİF ETKİLEYECEK’’-

Konukoğlu, dış kaynaklı gelişmelerin ve paritenin ihracatı etkisine işaret ederek, şunları kaydetti:

‘’Dünya ekonomisinin lokomotifi olan ABD’den yeniden toparlanma sinyalleri geliyor. Ama, en büyük ikinci ekonomi olan Çin giderek yavaşlıyor. Avrupa’da yeterince canlanma yaşanmıyor. Bu gelişmeler, küresel piyasaların önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini öngörmeyi zorlaştırıyor. Bir yandan da jeopolitik riskler Türkiye’nin ihracatına baskı yapmaya devam ediyor. Gaziantepli ihracatçılarımız ise yurtdışında zorlu koşullara rağmen ihracatını sürdürdüler. Kıran kıran rekabetin yaşandığı bir ortamda bileğinin hakkıyla rakiplerinin önüne geçerek, ürettiğini satmayı başardılar. Sağladıkları bu başarıyla şehrimizin yüzünü ağarttılar, hepsini tebrik ederim. Bütün amacımız ihracattaki artışı sürekli hale getirebilmek, hem şehrimize hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlayabilmektir.’’

Türkiye’de siyasi faktörlerin ekonomiyi etkilediğini de ifade eden GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, erken seçimin ardından siyasi istikrarın ve güvenin tekrar tesis edilmesinin, ekonomide pozitif bir güç oluşturmasını ve sanayide çarkları yeniden hızlandırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1925 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
GAZİANTEP İHRACATINDA MÜJDELİ HABERLER086559(1).JPG
Önemli Duyurular
ISK-SODEX İSTANBUL 2019
Son Tarih: 31.03.2019
KOBİ TANIMI DEĞİŞTİ
Son Tarih: 31.12.2018
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)38
Bugün:2676
Toplam:26460682
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.