EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GAZİANTEP'TE 5. OSB'NİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

GAZİANTEP'TE 5. OSB'NİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI [03.01.2011]

Son yıllarda sanayi ve ticarette yakaladığı başarılarla bir sanayi kenti olarak anılan Gaziantep'te, 24 milyon metrekarelik 4 organize sanayi bölgesine ek olarak 11 milyon metrekarelik 5. organize sanayi bölgesi ekleniyor.
Gaziantep Organize Sanayi Bölge (OSB) Başkanlığı'nda düzenlenen tanıtım toplantısına Vali Süleyman Kamçı, milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı ile Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Nasuhi Güleç katıldı.

Toplantıda konuşan GSO Başkanı Nejat Koçer,  5. organize sanayi bölgesiyle birlikte Gaziantep'in sanayi, ticaret ve ihracat rakamlarının yeniden revize edileceğini dile getirerek, "Talep çok yüksek. Talebin rakamlara dönüşmesi için elimizden geleni yapacağız. Türkiye'nin büyümesine en fazla katkı koyan şehir Gaziantep olurken, 5. organize sanayi bölgesiyle birlikte bu rakamlar bir kaç yıl içerisinde tekrar revize edilecektir" şeklinde konuştu.
Koçer, Aralık ayında Gaziantep'ten yapılan ihracatın tüm zamanların en iyi rakamı olduğunu belirterek, "Aralık ayında Gaziantep'ten 448 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 45 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda ise 3 milyar 900 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Gaziantep, Türkiye'nin 2 katı artış sağladı. İstihdamda ise yüzde 20 artış yaşandı. İstihdamda da Türkiye'nin 2 katı artış sağladık. Krize 7. sırada girmiştik, bu yılı da 6. sırada bitirdik. OSB'deki elektrik tüketimi yüzde 15 arttı. Marka ve patentte birinciliği yine koruduk" dedi.
2010 yılı rakamlarına bakıldığında Gaziantep'in yüzde 15 büyüme gösterdiğini kaydeden Koçer, "Gaziantep, Türkiye'nin büyümesine en fazla katkı koyan şehir olmuştur. 5. organize sanayi bölgesiyle birlikte bu rakamlar bir kaç yıl içerisinde yeniden revize edilecektir. Bu topraklardan fışkıran girişimciliğin daha da desteklenmesi lazım" diye konuştu.
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Başkanı Cahit Nakıboğlu da, ''20011 yılının ilk iş gününde binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak, ülkemize ihracat, şehrimize katma değer sağlayacak 5. Organize Sanayinin adımını atıyoruz'' dedi.
Nakıboğlu, dünyada bir çok ülkenin hala küresel krize çözüm arandığı bir dönemde, Gaziantep'te 5. OSB'nin kurulmasını konuşuyor olmalarının, hem Türkiye için, hemde Gaziantep için büyük bir prestij olduğunu söyledi. Artan üretim ihtiyacını karşılamak için OSB'yi yüzde 50 büyütmeye karar verdiklerini belirten Nakıboğlu, 24 milyon metrekarelik 4. bölgeye ek olarak bugün 5. Organize Sanayi Bölgesini tahsise açtıklarını ifade etti.

Bu adımla Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin, artık hepsi bir arada olan Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi haline geleceğini vurgulayan Nakıboğlu, ''Girişimci insanlarımızın üretim azmiyle ortaya çıkan bu ihtiyacı, OSB yönetimi olarak krizin tam ortasında planladık. Geçen yıl içerisinde ihracat rekorları kıran sanayicilerimizin, yer talepleri artmaya başlamış iken bazı kesimlerin kriz tellallığı yaptığı bir dönemde 2010 yılı başında biz 5. bölge hazırlıklarına başladık. Hükümetin ilgili bakanlıklarının da ciddi destek verdiği bu talebimizle ilgili çalışmayı 22 Temmuz 2010 günü yer seçimi yaparak başladık. 5. Bölgeyi de mevcut 3. bölgemizin bitişiğine planladık'' diye konuştu.

2011 yılının ilk yarısında kamulaştırma bedelleri etüt, fizibilite ve mühendislik hizmetleri proje çalışmalarında doğacak finansal ihtiyaç nedeniyle, arsa ön tahsislerinin yapılması ve sanayiciden ön peşinat bedellerinin alınmasının gerekeceğini anlatan Nakıboğlu, ''Yaptığımız ön talep toplama çalışmalarıyla, 770 hektarlık alanın kısa vadede ihtiyacı karşılamakta zorlanacağı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yeni bir ek arsa için çalışmalara başladık. Aynı bölgede bulunan 400 hektarlık bir arsanın alınması için ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na müracaatımızı gerçekleştirdik'' dedi.

Türkiye'de pek çok kişinin laf ürettiği, mazeret ürettiği bir dönemde, Gaziantep'ten dünyanın 170 ülkesine 4 milyar dolar ihracat yapan bir kent konumuna geldiklerini vurgulayan Nakıboğlu, şunları kaydetti:

''2011 yılının ilk iş gününde binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak, ülkemize ihracat, şehrimize katma değer sağlayacak 5. Organize Sanayi Bölgesi'nin adımını atıyoruz. Herkes konuşurken biz çalıştık, OSB bacaları 24 saat tütmeye devam etti. Çok şükür ki, bu çabalarımız karşılıksız kalmadı. Çalışan üretti, çalışan ihracat yaptı, çalışan istihdam etti. Çalışan kazandı. Gaziantep kazandıkça, Türkiye'de kazandı. Gaziantep'in Türkiye'ye model olmuş girişimci insanları olarak, hep birlikte, el ele çalışmayı ve üretmeye devam edeceğiz.''

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı'da, 2011 yılı sonuna kadar arsa satışlarını tamamlamayı hedefledikleri 5. OSB'de 30-40 bin işçiye iş imkanı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Gaziantep'in sanayileşme, ihracat ve ticaretle ilgili sorunlarını aştığına dikkati çeken Kamçı, tek eksiklikleri olan eğitimde başarısızlığı yenmek olduğunu, bunun önündeki engellerin kaldırılması için ciddi yatırımlar yapıldığını belirterek, ''Bakın derslik açığının kapatılmasına yönelik Sayın Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımız, yılın son gününde İl Özel İdaresi'nin bir yıllık bütçesinin yarısı kadar bize eğitimde kullanılmak üzere ek ödenek gönderdi. Bu ödenek eğitim yatırımlarında kullanılacak'' diye konuştu.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan ise Gaziantep'in dünyanın 170 ülkesine ihracat yapan bir kent olduğunu, her yıl sistemli bir şekilde üretimini, ihracatını ve buna paralel istihdamını artıran önemli bir sanayi kenti olduğunu, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde 6. ve 7. Organize Sanayi Bölgelerinin yapılacağı önemli bir cazibe merkezi olan il konumuna kavuştuğunu söyledi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de, başta Sosyal Güvenlik Reformu olmak üzere son yıllarda yapılan reformların Türkiye'nin önünü açtığını, hükümetin önünde en önemli sorunlardan birinin ise cari açık olduğunu, cari açığın kapatılmasına yönelik alınan önlemlerin kısa zamanda olumlu sonuçlar vereceğine inandığını söyledi.

Türkiye'de 80 yılda 12 bin megavatlık santral kurulduğunu, son 5 yılda ise 80 bin megavatlık enerji santralı kurulduğuna dikkati çeken Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

''Cumhuriyetin 100. yılında hedefimiz, dünyanın en büyük 10. ekonomisi arasına girmek. Bu hedefi tutturacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bakın, 8 yıl önce dünyanın 27. sırasında olan ülkemizi dünyanın 17. büyük ekonomisi konuma getirdik. Bu çalışmalarla dünyanın 10. büyük ekonomisi haline geleceğimize içten inanıyorum. Çünkü, gece gündüz durmaksızın çalışıyoruz.''

 Hazirlayan:
E-Mail:
Bu haber 3556 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
GAZİANTEP'TE 5. OSB'NİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI20110103AY374538.jpg
 20110103AY374538_01.jpg
 20110103AY374585.jpg
Önemli Duyurular
GAZİANTEP BİLGİ FESTİVALİ
Son Tarih: 05.12.2015
KAREKODLU ÇEK
Son Tarih: 02.03.2016
SABRİ ÜLKER ÇEVRE ÖDÜLÜ
Son Tarih: 11.12.2015
YALIN ZİRVE KONGRESİ HK.
Son Tarih: 09.12.2015
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)40
Bugün:2943
Toplam:18941353
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.