EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

  

Litvanya / Letonya / Estonya İş Forumları, 26 -29 Mart 2018

[07.03.2018]

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan odamıza ulaşan yazıda, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin; 26-29 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşecek Litvanya, Letonya ve Estonya ziyaretleri kapsamında iş dünyası heyeti ziyareti ve anılan ülkelerde İş Forumları düzenleneceği bildirilmiştir. 

26 Mart 2018 Pazartesi günü İstanbul’dan çıkışlı program kapsamında; 27 Mart 2018 Salı günü Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta, 28 Mart Çarşamba günü Letonya’nın başkenti Riga’da ve 29 Mart Perşembe günü Estonya’nın başkenti Tallinn’de anılan ülkelerin bakanlarının onurlandırmasıyla İş Forumları gerçekleştirilecektir. 

Litvanya ile ikili ticaret hacmimiz 700 milyon dolar seviyesinde olup ikili ticarette öne çıkan ürünler tekstil, hayvan ve hayvani ürünler, gıda, işlenmiş metaller, makine ve teçhizat,  kimyasallardır.  Litvanya, İskandinav ve BALTIK ülkeleri arasında bir köprü görevi görmekte olması sebebiyle ulaştırma altyapısını Trans – Avrupa şebekesine ekleyerek, ülkeyi bir lojistik merkez haline dönüştürmeyi hedeflemektedir. Livanya, makine ve makine ekipmanları, ağır vasıtalar, otomotiv ve yan sanayi, lojistik, müteahhitlik ve gayrimenkul, gıda ve tarım (yaş meyve ve sebze), tekstil, ormancılık ve orman ürünleri, bilişim ve enformasyon teknolojileri, ağaç ve mobilya sanayi, biyoteknoloji, lazer sanayi, yenilenebilir enerji ve turizm sektörlerinde işbirliği ve yatırım imkanları sunmaktadır. Enterprise Lithuania işbirliğiyle 27 Mart 2018 tarihinde Litvanya Ekonomi Bakanı Sayın Mindaugas Sinkevicius’un katılımıyla gerçekleştirilecek İş Forumu’nda ilgili sektörlerde faaliyet gösteren Litvanya firmaları yer alacaktır.

Letonya ile ikili ticaret hacmimiz 269 milyon ABD Doları seviyesindedir. Letonya’da transit taşımacılık, kereste, makine ve aksamları, metaller ve gıda sektörü ön planda yer almakla birlikte, son dönemde Letonya hükümeti tarafından geleneksel sektörlerin yanı sıra ileri teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımlar teşvik edilmektedir. Letonya ile özellikle, ulaştırma ve lojistik (limanların rehabilitasyonu), ilaç sektörü ve sağlık, bilişim teknolojisi, metal endüstrisi, inşaat, tekstil, ağaç işleme (mobilyacılık), gıda (gıda işleme), tarım ve kuyumculuk alanlarında geniş işbirliği imkanları mevcuttur. 

Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 28 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek  İş Forumu’na Litvanya Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Arvils Ašeradens katılımı öngörülmektedir ve söz konusu sektörlerde faaliyet gösteren Letonya firmaları katılım sağlayacaktır.

Estonya, ülkemiz ile 400 milyon ABD Doları civarında ikili ticaret hacmimiz olup 17.000 ABD Doları civarında kişi başına düşen milli gelir seviyesi ile BALTIK ülkeleri arasında en yüksek seviyeye sahiptir. Kamu ve özel  hizmetlerini çevrimiçi uygulamalarıyla yürüten Estonya bu konuda dünyadaki ilk ülke olmuştur. E-Estonia adıyla Elektronik Kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere bir çok konuda çevrimiçi çözümler ile hizmet sağlanarak vergi ödemeleri, banka hareketleri, sağlık ve hasta hizmetlerinin %90’ından fazlasını gerçekleştirmektedir. Estonya, dünyada öncü ülke konumunda olduğu e-vatandaşlık/e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrimiçi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanımaktadır.  Estonya’da girişimcilik, bilgi iletişim teknolojileri ve yazılım sektörlerinin yanı sıra,  lojistik hizmetleri, ağaç ve orman ürünleri, endüstriyel makineler ve elektronik, demir-çelik, gıda, tekstil ve inşaat sektörleri alanlarında fırsatlar mevcuttur. 

Enterprise Estonia evsahipliğinde 29 Mart 2018 tarihinde Estonya Ekonomik İlişkiler ve Altyapı Bakanı Sayın Kadri Simson’un katılımıyla gerçekleştirilecek İş Forumu’na anılan sektörlerde faaliyetleri olan Estonya firmaları katılım sağlayacaktır. 

Tüm İş Forumlarında katılımcı firmalar ile anılan ülkelerdeki firmalar arasında ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Anılan ülkelere seyahat edenlerin geçerli Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması gerekmektedir. 

Türkiye’nin söz konusu ülkeler ile ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından önem arz eden İş Forumlarına, katılım sağlamak isteyen üyelerimizin 22 Mart 2018 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödemeyi gerçekleştirmeleri önemle rica olunur. Ziyarete katılım ücreti ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır. 

Bilgilerinize sunulur.
 
 
 

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, DEİK (adamali@deik.org.tr ;0212 339 50 74) Hazirlayan: Serpil SEFA
E-Mail:serpil gso.org.tr
Önemli Duyurular
GSO-MEM EĞİTİMLERİ
Son Tarih: 02.04.2018
İRAN MENŞE İSPAT BELGESİ HK
Son Tarih: 25.05.2018
IX.SARAYBOSNA İŞ FORUMU HK
Son Tarih: 24.04.2018
İTHALAT DENETİM REHBERLERİ
Son Tarih: 31.03.2018
SIAL 2018 FUARLARI
Son Tarih: 26.03.2018
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)11
Bugün:2783
Toplam:24419045
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.